V prvej polovici tohto roka bolo v Nemecku inštalovaných 331 veterných turbín na pevnine s celkovým výkonom 1 565 megawattov.

To je o 60 percent viac ako v rovnakom období minulého roka. Uviedli to nemecký zväz veternej energie BWE a strojárenská skupina VDMA Power Systems.

Zároveň dodali, že ak chce Nemecko splniť svoje ciele pre rok 2030, je potrebná oveľa vyššia kapacita.

Zásahy vlády nepostačia

Veterná energia má hlavný význam v prechode Nemecka k obnoviteľným zdrojom energie. Berlín si stanovil cieľ, aby do roku 2030 pochádzalo najmenej 80 percent elektrickej energie z ekologických zdrojov, ako sú solárne a veterné elektrárne. Rozvoj veternej energie potom podporil aj pokles dovozu fosílnych palív z Ruska.

Vysoký rast novej kapacity podľa správy spôsobili zásahy vlády v prospech stavebnej činnosti a rýchlejšie vydávanie povolení.

Za predpokladu, že tento vývoj bude pokračovať, podarí sa dosiahnuť hornú hranicu prognózy z januára, kde sa tento rok počíta so zvýšením kapacity veterných elektrární o 2 700 až 3 200 megawattov, uviedla prezidentka zväzu Bärbel Heidebroeková.

Ani výrazné zvýšenie počtu povolení však podľa Heidebroekovej nestačí na dosiahnutie tempa rastu o 10-tisíc megawattov ročne od roku 2025, ktoré by bolo nevyhnutné na dosiahnutie vládnych cieľov pri takzvanej zelenej energii.

Takmer 60-tisíc megawattov

Výkonný riaditeľ VDMA Power Systems Dennis Rendschmidt uviedol, že schvaľovanie prepravy ťažkých dielov po ceste v Nemecku trvá v priemere 12 týždňov. V Holandsku je to štyri až päť dní.

Celkový inštalovaný výkon veterných elektrární na pevnine v Nemecku dosiahol na konci júna 59 343 megawattov. To je po započítaní demontáže a rekonštrukcie existujúcich turbín v medziročnom porovnaní nárast o 4,4 percenta, uviedla agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

Veterná elektráreň.
Neprehliadnite

Veterná energia sa v Nemecku vrátila na čelo rebríčka medzi zdroje energie