Medziročná miera inflácie v Maďarsku sa v júni znížila na 20,1 percenta z májových 21,5 percenta. Oznámil to maďarský štatistický úrad. Inflácia sa tak znížila už piaty mesiac za sebou.
V januári sa vyšplhala až na 25,7 percenta, čo bola najvyššia úroveň od roku 1996. Maďarsko sa v poslednej dobe stretáva s najvyššou infláciou v Európskej únii.
Ekonómovia očakávali pokles zhruba k 18 percentám.
Zníženie rozpočtového schodku je v nedohľadne
Ceny potravín v Maďarsku sa v júni medziročne zvýšili o 29,3 percenta, ich rast však spomalil z májových 33,5 percenta. Ceny elektriny v júni medziročne stúpli o 26,6 percenta a ceny plynu o 43 percent.
Očakáva sa, že v najbližších mesiacoch sa bude inflácia ďalej znižovať. Zdražovanie potravín a rastúce ceny energií a pohonných hmôt však podkopávajú kúpnu silu Maďarov, čo vedie k poklesu spotreby.
To spolu s vysokými výpožičnými nákladmi bude zrejme brzdiť maďarskú ekonomiku a komplikovať vláde úlohu znížiť rozpočtový schodok na plánovaných 3,9 percenta HDP, napísala agentúra Reuters.
„Domnievame sa, že celková inflácia by mala ďalej vykazovať rýchlejší pokles vďaka zmierneniu dopytových tlakov a nižších cien komodít. Naďalej znepokojujúca je však pretrvávajúca inflácia v službách,“ uviedla vo svojom výhľade v stredu Deutsche Bank.
Rázne opatrenia banky
Maďarská centrálna banka sa predvlani v júni stala prvou centrálnou bankou v Európskej únii, ktorá začala od vypuknutia pandémie zvyšovať náklady na úvery.
V máji maďarská centrálna banka znížila svoju jednodňovú depozitnú sadzbu o jeden percentuálny bod na 17 percent. Ako prvá v Európe tak začala cyklus uvoľňovania menovej politiky. Svoju hlavnú úrokovú sadzbu ponechala bez zmeny na 13 percentách.
K uvoľňovaniu menovej politiky s cieľom podporiť hospodársku aktivitu centrálnej banky už skôr tlačila vláda premiéra Viktora Orbána. Maďarsko sa v druhej polovici vlaňajška dostalo do technickej recesie. Tá sa zvyčajne definuje ako minimálne dva štvrťroky poklesu ekonomiky za sebou.