Hnijúce telá viac ako 6 600 prasiat v rieke, ktorá dodáva vodu do kohútikov šanghajských domácností, pritiahli pozornosť k nepríjemnej pravde: čínske prasacie farmy sú často zamorené chorobami a choré kusy tak či tak končia v potravinovom reťazci, píše agentúra Reuters. Úrady našli stopy bežného prasacieho vírusu v telách niektorých zvierat vytiahnutých z rieky Chuang-pchu, kam ich nahádzali farmári. Ide o bežnú praktiku v odvetví, ktoré nemá systém náhrad za straty spôsobené chorobami zvierat.

"Neexistuje mechanizmus, ktorý by v prípade zistenia choroby u ošípaných prinútil vládu vyplatiť kompenzácie chovateľom. Čím by im jednak nahradila straty, ale predovšetkým by dostala šírenie chorôb pod kontrolu," povedal generálny manažér výskumnej organizácie Soozhu.com Feng Jung-chuej. Organizácia sa špecializuje na priemyselné odvetvie chovu ošípaných. A aby to bolo ešte horšie, dodal Feng, poisťovne odmietajú chovateľov ošípaných poisťovať. Riziká sú totiž príliš vysoké.

Rieka je lákavá možnosť

Aj v stredu robotníci na bárkach a na brehoch rieky lovili z vody nafúknuté prasacie zdochliny. Bravčové je v Číne hlavným druhom mäsa a prasacia populácia o veľkosti 480 miliónov kusov je najväčšia na svete. Na trhu sú marže na bravčové minimálne a chovatelia ošípaných nie sú ochotní utrácať za spaľovanie alebo zakopávanie uhynutých kusov. Rieka Chuang-pchu sa im potom môže javiť ako lákavá alternatíva.

Podľa informácií oficiálnej agentúry Nová Čína sa k vyhodeniu uhynutých prasiat do rieky priznala farma v Ťia-Singu. K tomuto spôsobu likvidácie sa uchýlila, keď v meste uhynulo 70-tisíc ošípaných v dôsledku zlých chovných praktík a extrémnej zimy začiatkom roka.

Hnijúce bravy sú krutou pravdou o jedálničku Číňanov

Zdroj: SITA / AP


Zdochlina prasaťa pláva v odpadkoch v rieke Chuang-pchu na okraji Šanghaja

Hoci tentoraz neexistujú dôkazy, že by niektoré z chorých zvierat bolo zaklané a predané na mäso, médiá pripomenuli niekoľko škandálov týkajúcich sa chorých alebo uhynutých ošípaných, ktoré sa predali na mäso alebo v mäsových výrobkoch. A nejde len o prasatá. Začiatkom tohto roka obvinili čínske štátne médiá dodávateľa kurčiat pre reťazce KFC a McDonald's, že im predával chorú hydinu. Dodávateľ to poprel.

Kolujú aj nepotvrdené správy, že tak vysoký počet uhynutých ošípaných môže znamenať nejakú epidémiu. Jeden z farmárov z Ťia-Singu, 69-ročný Ťiang Lie, sa zveril, že od januára uhynulo 30 percent jeho ošípaných na nejakú chorobu. Zdroj agentúry Reuters navštívil tri páchnuce jamy na zdochliny v Ťia-Singu, ktoré boli zrejme nedávno úplne zaplnené a je pri nich ceduľka, že ich kapacita už bola vyčerpaná.

Jediný rozdiel je, že úrady sa teraz starajú

Hádzanie mŕtvych ošípaných do rieky zrejme nie je ojedinelé. "Nepovažujeme to za jediný prípad. Mnoho ďalších sa len nedostane na verejnosť," upozornil analytik poradenskej spoločnosti Beijing Orient Agri-business Consultant Wang Siao-jüe.

Dedinčanka Jen Lan-e povedala, že v Chuang-pchu boli mŕtve prasce vždy. Okrem ich momentálne nezvyčajne vysokého počtu vidí jediný rozdiel tentoraz v tom, že sa úrady starajú o odstránenie zdochlín z vody.

Namiesto hádzania viny na farmárov by bolo treba ukázať prstom na miestnu vládu, tvrdí veterinárny zdravotný expert Lin Žung-čchüan z Šanghaja. "Je to rozhodne problém miestnej vlády, ktorá by mala niesť hlavnú zodpovednosť. To oni správne neregulujú chov prasiat," dodal.

Miestni obyvatelia sa aj v prípade tohto škandálu obracajú na internet. Niektorí preto, aby si posťažovali, iní hľadajú úľavu v čiernom humore. V jednom zo zverejnených vtipov sa obyvateľ Pekingu chvastá, že vďaka znečistenému vzduchu nemusí kupovať cigarety; keď si chce zafajčiť, jednoducho otvorí okno. "To nič nie je," odpovedá mu ale muž z Šanghaja. "My keď otočíme kohútikom, tečie nám zadarmo polievka z prasačích rebierok."

Objav tisícok ošípaných prišiel v čase, keď čínsky parlament na svojom každoročnom zasadnutí rokoval okrem iného aj o bezpečnosti potravín. Vláda 10. marca vyhlásila, že chce vytvoriť regulačný úrad so širšími právomocami, ktorý bude zabezpečovať nezávadnosť potravín a liekov. Na kvalitu farmárskych výrobkov by malo odteraz dohliadať aj ministerstvo poľnohospodárstva.

Hnijúce bravy sú krutou pravdou o jedálničku Číňanov

Zdroj: SITA / AP

Čínsky farmár ťahá zdochlinu chorého prasaťa do kafilérie v dedine Sin-feng

Foto - SITA / AP