Hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky Philip Lane mierni obavy z dopadov výpredaja na finančných trhoch vo Francúzsku. Podľa neho nie je nutné sa ponáhľať krajine na pomoc, pretože vývoj vo Francúzsku nie je chaotický. Lane to dnes povedal v rozhovore pre agentúru Reuters. Výpredaj zasiahol francúzske finančné trhy minulý týždeň a bol reakciou na oznámenie prezidenta Emmanuela Macrona vyhlásiť predčasné voľby.

Lane stále verí, že miera inflácie v eurozóne sa v budúcom roku vráti k dvojpercentnému cieľu ECB. V máji podľa rýchleho odhadu štatistického úradu Eurostat inflácia zrýchlila na 2,6 percenta z aprílového tempa 2,4 percenta. Kvôli dopadom pandémie Covidu-19 a následnej vojny na Ukrajine sa inflácia v eurozóne v októbri 2022 dostala na rekordných 10,6 percenta.

„Na trhoch vidíme precenenie, ale nie je to teraz vo svete neusporiadaných trhov,“ povedal Lane v rozhovore na podujatí NEXT Newsmaker, ktorú agentúra Reuters usporiadala v budove Londýnskej akciovej burzy.

Veľký výpredaj na francúzskych trhoch prišiel minulý týždeň, keď investori vyhodnocovali ďalší vývoj po voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré dopadli pre Macrona tak zle, že sa rozhodol rozpustiť francúzsky parlament. Teraz je v hre aj to, že sa vo Francúzsku dostane k moci krajná pravica. Práve silný výpredaj viedol časť analytikov k názoru, že by ECB mohla intervenovať a začať nakupovať francúzske štátne dlhopisy.

Lane však dnes povedal, že výkyvy na finančných trhoch vo Francúzsku nenapĺňajú zásadnú podmienku, ktorá je potrebná, aby ECB začala intervenovať. A tou je, že nárast rizikovej prémie je bezdôvodný a chaotický. V tomto prípade išlo podľa neho iba o reakciu na politický vývoj.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová neskôr dodala, že ECB bude situáciu na trhoch sledovať, pretože cenová a finančná stabilita sú úzko prepojené. „Cenová stabilita ide ruka v ruke s finančnou stabilitou,“ povedala Lagardeová novinárom v Paríži. „Veľmi dbáme na hladké fungovanie finančných trhov a dnes v tom pokračujeme,“ dodala.

Ani Lane ani Lagardeová sa situáciou vo Francúzsku priamo nezaoberali. Lane však povedal, že vlády všetkých krajín eurozóny musia dodržiavať fiškálny rámec Európskej únie a zapojiť sa do dialógu s Európskou komisiou. Zdroje z ECB cez víkend agentúre Reuters povedali, že nemajú v pláne rokovať o núdzových nákupoch francúzskych dlhopisov a že je na parížskych politikoch, aby upokojili investorov.

Voľby, ktoré sa vo Francúzsku uskutočnia 30. júna a 7. júla, zintenzívnili obavy o fiškálnu udržateľnosť vo Francúzsku, ktoré má po Nemecku druhú najväčšiu ekonomiku v eurozóne. Francúzsko má kvôli vysokému deficitu odnedávna aj nižší úverový rating. Francúzsky minister financií Bruno Le Maire varoval, že víťazstvo krajnej pravice vo voľbách môže viesť až k finančnej kríze.

ECB v júli 2022 zaviedla nástroj TPI (Transmission Protection Instrument), ktorým sa snaží zabezpečiť hladkú transmisiu menovej politiky. Teda aby finančné trhy správne fungovali naprieč celou eurozónou. Nástroj umožňuje banke nakupovať neobmedzené množstvo dlhopisov konkrétnej krajiny eurozóny, ktorá sa ocitla pod tlakom trhu, ale len v prípade, ak daná krajina spĺňa dohodnuté parametre, vrátane fiškálnych pravidiel EÚ.

Veľkú šancu na víťazstvo v parlamentných voľbách vo Francúzsku má podľa prieskumov Národné združenie (RN) Marine Le Penovej. Táto formácia, označovaná za euroskeptickú, jasne vyhrala aj voľby do EP.

Ďalšie dôležité správy

Macron oznámil rozpustenie parlamentu a ohlásil predčasné voľby
Neprehliadnite

V eurovoľbách triumfovala Le Penová, Macron rozpustí parlament a ohlásil predčasné voľby