Diamantový priemysel v Indii prežíva ťažké obdobie. Mesto Surat v štáte Gudžarát spracúva 90 percent svetovej produkcie diamantov a zamestnáva viac ako 800-tisíc brusičov. V meste sa nachádza 15 veľkých závodov na brúsenie diamantov s ročným obratom presahujúcim 100 miliónov dolárov.
Export vybrúsených a leštených diamantov z Indie klesol z 23 miliárd dolárov v roku 2022 na vlaňajších 16 miliárd dolárov. Očakáva sa ďalší pokles na 12 miliárd dolárov v roku 2024.
Ceny leštených diamantov spadli v roku 2023 o päť až 27 percent v dôsledku nižšieho dopytu a nadmernej ponuky, uvádza britská stanica BBC. Analytik Mahesh Virani zo spoločnosti Star Gems vysvetlil, že nadmerná ponuka vznikla tým, že závody na brúsenie pokračovali vo výrobe napriek obmedzenému dopytu, aby udržali prevádzku, čo nakoniec zvýšilo ich straty.
Za posledných šesť mesiacov prišlo o prácu v dôsledku poklesu výroby viac ako 30-tisíc ľudí. India zaznamenala straty aj na ľudských životoch. Podľa údajov zhromaždených od rodín obetí, policajných záznamov a správ v médiách až 65 pracovníkov za jeden a pol roka spáchalo samovraždu; dôvodom bolo, že stratili prácu.
Rozvodovosť v Číne stúpa. Niektorí v tom vidia veľký biznis
„Obchod s leštenými diamantmi klesol o viac ako 25 až 30 percent v dôsledku globálnej recesie,“ uviedol predseda spoločnosti Kiran Gems Vallabh Lakhani.
India dováža 30 percent surových diamantov z ruských baní, ktoré sú teraz pod západnými sankciami. V marci zaviedli Európska únia a krajiny G7 nový zákaz dovozu nevybrúsených ruských diamantov vrátane tých, ktoré sú spracované v Indii a následne predávané na Západe cez tretie krajiny.
Po zavedení nových sankcií India verejne vyjadrila obavy. Takéto opatrenia zasiahnu viac tých, ktorí sú na nižších priečkach dodávateľského reťazca, než Rusko, keďže producenti si zvyčajne nájdu alternatívne cesty. „India je na konci hodnotového reťazca v diamantovom priemysle. Krajina je veľmi závislá od globálneho trhu, pokiaľ ide o suroviny aj o finálny predaj,“ uviedol exportér Kirti Shah.