Dve hlavné kanadské nákladné železnice vo štvrtok skoro ráno prerušili prevádzku, pretože sa nedohodli na úprave pracovných podmienok pre zamestnancov. Štrajk môže poškodiť firmy a spotrebiteľov v Kanade aj v Spojených štátoch amerických, kam putuje väčšina kanadského exportu práve po železnici. Následky podľa agentúry AP pocíti aj viac než 30-tisíc ľudí vo Vancouveri, Toronte a v Montreale, ktorí sa pre odstávku železnice nebudú mať ako dostať do práce.
Odborárom sa nepodarilo dosiahnuť dohodu
V oboch železničných spoločnostiach Canadian National (CN) a Canadian Pacific a Kansas City Southern(CKPC) pracuje dohromady zhruba 10-tisíc ľudí. Odborárskym vyjednávačom sa nepodarilo dosiahnuť dohodu v súvislosti s rozvrhnutím zmien, o mzdách a o tom, ako predchádzať únave zamestnancov.
Stojí tak všetka železničná nákladná doprava v Kanade. Pozastavené sú všetky zásielky, ktoré prekračujú hranice USA. Vlaky spoločností CPKC a CN však budú naďalej prechádzať Spojenými štátmi americkými a Mexikom.
Prerušenie prevádzky pocítia všetci
Podľa amerického ministerstva dopravy sa medzi Kanadou a Spojenými štátmi americkými po železnici každý mesiac prepraví tovar v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.
„Ak sa železničná doprava zastaví, pocítia to podniky a rodiny v celej krajine,“ uviedol generálny riaditeľ americkej Národnej asociácie výrobcov, Jay Timmons.
Akcia bude mať značné následky
Kanadské železnice sa v minulosti niekedy na krátky čas zastavili, keď sa vyjednávalo o nových zmluvách. Naposledy prerušila spoločnosť CPKC prevádzku na niekoľko dní v marci 2022. Podľa agentúry AP sa však stáva len zriedka, že by sa obe železnice zastavili súčasne, a o to väčšie následky bude táto ich akcia mať. Ratingová agentúra Moody’s odhaduje, že súbežná odstávka by mohla kanadskú ekonomiku stáť 250,74 milióna amerických dolárov denne.
CN aj CPKC postupne prerušovali prevádzku od minulého týždňa ešte pred uplynutím vyjednávacej lehoty. Ako prvá bola zastavená preprava nebezpečných chemikálií a tovaru podliehajúceho rýchlej skaze, aby nezostali stáť opustené na koľajniciach.
Kanada je čo do rozlohy druhou najväčšou krajinou na svete. Na železnicu sa spolieha do značnej miery pri preprave obilia, automobilov, potaše, uhlia a ďalšieho tovaru. Železnice ročne prepravia tovar a komodity v hodnote približne 205,88 miliárd amerických dolárov.