Koalícia posunula hlasovanie o zúžení imunity poslancov snemovne a sudcov na október. Na zmeny nemala dostatok hlasov, chýbala väčšia podpora opozície, ktorá do snemovne dnes neprišla. Koalícia pritom môže návrh presadiť v Národnej rade len s pomocou najsilnejšej opozičnej strany Smer-SD, pretože úpravu musí podporiť ústavná väčšina poslancov, čiže aspoň 90 zo 150 zákonodarcov. Smer-SD však žiadal, aby sa o zmene hlasovalo až po budúcotýždňovom referende, v ňom sa budú môcť voliči vyjadriť aj problematike zúženia poslaneckej imunity.
Návrh na obmedzenie poslaneckej ochrany predstavila v auguste premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Poslanci následne prerokovali plánované zmeny vo výboroch a v snemovni. K diskusii sa opätovne vrátili tento týždeň vo štvrtok. Debatu sprevádzali vzájomné výčitky medzi koalíciou a opozíciou; rozprava vyvrcholila slovnou potýčkou medzi poslancom Smeru-SD Robertom Kaliňákom a zástupcom SaS Igorom Matovičom. Schôdzu pre konflikt dočasne prerušili a presunuli rozpravu a hlasovanie na piatok. V sále však dnes chýbali poslanci Smeru-SD a SNS.
Po otvorení dnešného rokovania sa dostali do sporu aj poslanci koalície. Kým poslanci Július Brocka (KDH) a Peter Osuský (Most-Híd) požiadali, aby rokovanie presunuli na október, Pavol Abrhán (KDH), Jozef Viskupič (SaS) a podpredseda parlamentu Milan Hort (SDKÚ-DS) sa proti tomu ohradili. Presun diskusie na október sa podarilo schváliť až na tretí pokus, pretože pri prvých dvoch v sále nebolo dosť poslancov.
Za posunutie návrhu hlasoval aj predseda parlamentu Richar Sulík (SaS). "Pán Fico má teda splnené všetky podmienky, ktoré chcel. A teraz naozaj môžu prísť a hlasovať o zrušení imunity poslancov tak, ako tvrdili, že s tým nemajú problém," vyhlásil pred novinármi. Nevylúčil, že so Smerom-SD bude ešte rokovať.
"Mám veľmi silný dojem, že vládna koalícia nechce, aby tento zákon bol prijatý, robí všetko preto, aby nebol prijatý a hrá pred verejnosťou divadlo," reagovala podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Zopakovala však, že je za to, aby norma prešla.
Návrh počítal s tým, že trestné stíhanie poslanca by už nemusel odobriť parlament, zákonodarcovia by sa mali tiež zodpovedať aj za priestupky, čo v praxi znamená, že by platili napríklad pokutu za prekročenie povolenej rýchlosti. Imunita by mala zostať poslancom len na výroky a hlasovanie v parlamente.
Koalícia chcela presadiť aj oslabenie imunity ústavných sudcov, sudcov všeobecných súdov a generálneho prokurátora, na ktorých trestné stíhanie by už nemusel byť, s výnimkou vzatia do väzby, potrebný súhlas Ústavného súdu.
Návrh na obmedzenie ochrany poslancov sa dostal do Národnej rady už niekoľkokrát, ale doposiaľ nenašiel dostatočnú podporu.
Foto na titulke - SITA / Michal Burza