O hlasovaní moriakov

Minulý týždeň si premiér nevšimol, že vo vzťahu k Európskej únii vystupuje tak ako školské odbory vo vzťahu k slovenskej vláde. S tým rozdielom, že jemu v Bruseli nepovedali, čo on učiteľom. „Je to smutné, lebo sa hádame o smiešne peniaze. Sto miliárd je možno 0,1 percenta celkového rozpočtu únie a je to suma, pre ktorú by nemala byť hlboká kríza,“ povedal Robert Fico v prvý deň minulotýždňového samitu EÚ. Podľa jeho vzoru aj odborári mohli povedať, že je smutné, keď sa s vládou hádajú o smiešne peniaze, lebo 60 miliónov eur je len 0,34 percenta z výdavkov štátneho rozpočtu, čo určite nie je suma, ktorá by mohla zruinovať krajinu.

V Bruseli slovenskému premiérovi nikto nepovedal, že je čudné, ak sa predsedovia vlád čistých prijímateľov domáhajú vyšších príspevkov, hoci vedia, v akom stave je celá Európa. Zato doma R. Fico učiteľom vytkol, že je zvláštne, že ľudia na Slovensku chcú štrajkovať pre zvyšovanie platov, „keď vedia, v akom svrabe sme a v akom svrabe je celá Európa“.

Septembrovú otázku ministra školstva Dušana Čaploviča, či má na zvýšenie platov učiteľov zobrať z peňazí invalidov alebo dôchodcov, na konci novembra už nikto z vlády neopakuje. Rečnícku otázku, komu má minister financií vziať, vložil karikaturista Shooty do úst Petrovi Kažimírovi, ktorý s veľkým zdesením zvolal: Vari zlodejom?!?

Klasický predpoklad, že národy a politici sa začnú správať rozumne až vtedy, keď sú všetky ostatné možnosti vyčerpané, by bol v tomto prípade nezodpovedne optimistický. Po ôsmich mesiacoch od nástupu druhej Ficovej vlády neexistuje najmenší náznak, že by chcela niečo urobiť s korupciou a klientelizmom. „Zlodeji“ môžu spať pokojne. To, „v akom svrabe sme“ a v akom je celá Európa, ich trápiť nemusí, lebo tak zle, aby sa bralo už aj zlodejom, tu zjavne ešte nie je.

Čoraz častejšie z vlády počuť o riešení, s ktorým v septembri prišiel TREND. Vláda, ktorá nedokáže zabrániť kradnutiu ani plytvaniu, má len jednu možnosť – musí nájsť peniaze pre školy v školstve samotnom. Keby v roku 2013 mali pedagógovia v triedach toľko detí ako v roku 1989, tak by sa školy zaobišli bez 14-tisíc učiteľov. Keď každý rok opustí základné školy 48-tisíc žiakov, nie je racionálne, aby stredné školy udržiavali kapacitu 72-tisíc voľných miest.

O hlasovaní moriakov

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

Všetky Danglárove kresby

K vete, že o tom treba diskutovať s odborármi, premiér dodal bonmotík: „Ale ktorý moriak vám zahlasuje za Vianoce?“ K tomu sa dá podotknúť len jedno. Vianoce budú len vtedy, keď za ne zahlasujú moriaky?

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 47/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.