Nakoniec aj Tyler Cowen, jeden z najdôležitejších ekonómov súčasnosti, vo svojej najčerstvejšej knihe upozorňuje, že kľúčom k úspešnej práci bude v budúcnosti naučiť sa spolupracovať s počítačmi.

Najprv ale návrat k téme minulého týždňa: James Surowiecki, ktorý inak v New Yorkeri pokrýva hlavne finančné služby, sa vracia k predaju Nokie. Presnejšie, kladie si otázku, prečo firma, ktorá ešte v roku 2008 vlastnila jednu z najhodnotnejších značiek sveta, ťahala fínsku ekonomiku a ovládala svetový trh s mobilmi, skončila vo výpredaji.

Hľadanie otca bitcoinu, balónový internet a černobyľské hry

Koľkokrát ste už v e-mailovej schránke mali poštu s ponukou od nigérijského boháča, ktorému ste sa mali postarať o peniaze? Ak otvoríte priečinok so spamom, takmer určite aspoň jednu nájdete. Ako ale vôbec funguje tento podvod a kto na ňom zarába? Bezpečnostný expert Brian Krebs sa dostal k dátam o „Yahoo boys“, skupine Nigérijcov, ktorá sa elektronickým zločinom živí a v jeho dvoch článkoch ukazuje, čo všetko sa dá na internete zistiť nielen o dôverčivých užívateľoch, ale aj o samotných podvodníkoch, napríklad len podľa toho, s kým sa priatelia na Facebooku.

O aktivitách Googlu vie bežný čitateľ veľa: vie o okuliaroch, autách mapujúcich ulice celého sveta, automobiloch bez vodičov, o vyhľadávaní nehovoriac. Ale počuli ste o ich projekte Loon – bezdrôtovom systéme, ktorý by mohol zabezpečiť širokopásmový internet po celom svete bez ohľadu na odľahlosť niektorých miest? Loon sa volá (okrem bláznivosti) aj preto, že prenos dát mala zabezpečovať sieť balónov. Pre dve tretiny svetového obyvateľstva. Fascinujúci príbeh o nakoniec neúspešnom teste ponúka magazín Wired.

Hľadanie otca bitcoinu, balónový internet a černobyľské hry

Zdroj: Flickr / Zach Copley

Jednou z výsad modernej digitálnej doby je, že kvalitná žurnalistika už nie je odkázaná len na papier. Internetový magazín Polygon si pestuje imidž hľadaním neobvyklých tém s veľmi podrobným spracovaním. V septembri stihli publikovať hneď dve, autorom oboch je Charlie Hall. Prvou je príbeh ukrajinskej hernej firmy GSC Game World, ktorú možno niektorí poznajú ako autorov hry Stalker, ktorá sa odohráva aj v okolí Černobyľu. Okrem podrobného pohľadu na to, ako robiť biznis na Ukrajine má článok ešte jeden zaujímavý aspekt: ponúka pohľad Američana na východoeurópsku realitu. „Podnikanie na Ukrajine je ťažké, pretože život je v nej ťažký.“ Nechýbajú gruzínski mafiáni ani pašovanie počítačov z cudziny.

Kto sa aspoň trocha obtrel o virtuálnu menu Bitcoin, narazil na meno Satoši  Nakamoto, tajomného Japonca (niektorí tvrdia, že je to firma či skupina hackerov), ktorý s nápadom prišiel, rozvinul ho a naprogramoval. Nik však nikdy nevidel jeho fotku ani sa s ním naživo nerozprával. Charlie Hall sa ho preto vybral hľadať. Takmer detektívny príbeh, v ktorom sa čitateľ dozvie okrem iného veľa zaujímavého zo sveta virtuálnych mien, sa číta napriek dĺžke jedným dychom.

Hľadanie otca bitcoinu, balónový internet a černobyľské hry

Google Loon, testovací štart balóna na Novom Zélande Zdroj: Flickr / iLighter

Charlie Hall originalitou spracovania a šírkou záberu pripomína legendu americkej žurnalistiky prelomu 20. a 21. storočia Davida Fostera Wallacea. Pôvodne tu malo byť, že ani päť rokov po jeho smrti nie je v slovenčine dostupné nič od autora, ktorý je pre americkú žurnalistiku a esejistiku podobne významný ako v 60-tych rokoch Hunter S. Thompson či Lester Bangs. Lenže začiatkom augusta vyšiel vo vydavateľstve Inaque jeho vôbec prvý slovenský preklad, esej-príhovor Toto je voda. A na budúci rok je v príprave  zbierka článkov (ktoré sú mixom reportáže, eseje a filozofie) A Supposedly Fun Thing I'll Never Do Again. Kto chce ochutnávku, Harper's Magazine stále ponúka jeho reportáže. Väčšina titulnej eseje z pripravovanej zbierky – o plavbe luxusnou loďou po Karibiku – a ani takmer 20 rokov jej neubralo nič z jazykovej a myšlienkovej dokonalosti. D. F. Wallace spáchal samovraždu 12. septembra 2008.