V snahe o rozvoj digitálnych technológií a inovácií Európa neustále hľadá nové jednorožce – technologické startupy s hodnotou nad jednu miliardu dolárov (920 miliónov eur). Zatiaľ čo Silicon Valley v Kalifornii zostáva vzorom úspešného technologického ekosystému, severské a pobaltské krajiny ukazujú potenciál stať sa európskou odpoveďou na tento americký fenomén, uvádza euronews.com.
Napriek tomu, že Európa disponuje množstvom talentu, kapitálu a infraštruktúry, jej jednorožce sú roztrúsené a stále zaostávajú za Spojenými štátmi a Čínou. Od chvíle, keď špecialistka na rizikový kapitál Aileen Leeová v roku 2013 zaviedla pojem jednorožec na označenie súkromných technologických firiem s hodnotou nad jednu miliardu dolárov, počet týchto firiem celosvetovo vzrástol. Z 39 jednorožcov v roku 2013 sa zvýšil na dnešných vyše 1 200, pričom viac ako polovica sa nachádza v Spojených štátoch a polovica z týchto amerických firiem vznikla práve v Silicon Valley.
Svet spomaľuje v oblasti inovácií. Malá európska krajina napriek tomu pokorila USA aj Čínu
V rámci Európy sú jednorožce najviac sústredené v Nemecku, Francúzsku a Švédsku. V prepočte na obyvateľa však vynikajú najmä severské a pobaltské krajiny. S populáciou 27 miliónov vyprodukovali medzi rokmi 2013 a 2023 spolu 73 jednorožcov, čo predstavuje 17 percent všetkých európskych jednorožcov, hoci tvoria len štyri percentá európskeho obyvateľstva, uvádza venture kapitálová spoločnosť node.vc.
„Z veľmi malého regiónu prichádza veľa silných spoločností,“ hovorí riadiaci partner node.vc John Elvesjö. Iba v samotnom Švédsku vzniklo 39 jednorožcov, v Dánsku 16, v Nórsku 11 a vo Fínsku sedem. Estónsko s populáciou iba 1,35 milióna vytvorilo 10 jednorožcov, medzi ktorými sú známe značky ako Skype, Wise a Bolt.
J. Elvesjö sa domnieva, že za úspechom regiónu stoja dva hlavné faktory: malá rozloha a vysoká digitalizácia. „Sme veľmi malé krajiny, takže nie je možné obmedziť podnikanie iba na miestnu komunikáciu. Firmy sú od začiatku nastavené na medzinárodné pôsobenie – či už v rámci zmlúv, spoluprác alebo jazyka,“ vysvetľuje.