Tam, kde mala byť nula, teda vyrovnaný rozpočet, je teraz deficit vo výške 1,2 miliardy eur, za čo Slovensko mohlo mať päť špičkových nemocníc. Informoval o tom podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger (OĽaNO) v stredu na tlačovom brífingu. Pre koronakrízu môže dlh vyskočiť až na 60 percent hrubého domáceho produktu (HDP).

Ako dodal, je to preto, lebo sa zníži báza, z ktorej sa dlh počíta, a aj pre hospodárske opatrenia na prekonanie koronakrízy. Minister financií tiež upozornil na to, že bývalá vláda nevyužila sériu minimálne siedmich úrodných rokov na to, aby si odkladala na horšie časy, ale i v týchto rokoch hospodárila s deficitom.

„Toto je odraz zdravia verejných financií a toto je odraz ,špajzy‘, ktorú nám zanechala bývalá garnitúra,“ povedal E. Heger. „Naproti tomu máme krajiny ako dnes často skloňované Nemecko. Jednak preto, lebo veľmi dobre zvláda aj medicínsky boj s novým koronavírusom, pretože má zdravé zdravotníctvo,“ uviedol s tým, že Nemecko má zdravé aj verejné financie.

1206960550
Neprehliadnite

Autodopravcov kríza výrazne zasiahla. Pred krachom ochráni aj dočasné zúženie flotily

„A je to preto, lebo práve počas týchto úrodných rokov, keď Slovensko stále hospodárilo na dlh, tak Nemecko hospodárilo každý rok s prebytkom od roku 2014. Vytvorilo si enormný vankúš vo výške 160 miliárd eur,“ dodal.

Jarná notifikácia podľa ministerstva potvrdila v prípade Slovenska to, o čom sa hovorilo už niekoľko mesiacov. Výsledok sa „ani zďaleka nepriblížil“ k číslu, ktoré v minuloročnom rozpočte predložila bývalá vláda.

„Na jeseň 2018 totiž poslanci schválili rozpočet na rok 2019 s vyrovnaným hospodárením, teda nulovým deficitom,“ upozornilo ministerstvo. Realitou je však deficit na úrovni 1,3 percenta HDP, čo v stredu ráno potvrdil aj Štatistický úrad SR.

Ako uviedlo MF, na konečný výsledok hospodárenia verejnej správy mali vplyv najmä zvýšenie výdavkov sociálneho a zdravotného poistenia o 263 miliónov eur, dofinancovanie zdravotníctva v objeme 260 miliónov eur či horšie hospodárenie obcí a vyšších územných celkov oproti rozpočtu o viac ako 255 miliónov eur. Horšie hospodárili aj štátne fondy oproti rozpočtu o 214,5 milióna eur, znížili sa aj príjmy ESA dividend o zhruba 140 miliónov eur a aj daňové príjmy boli nižšie o 128 miliónov eur.

Naopak, zlepšilo sa hospodárenie niektorých subjektov verejnej správy oproti rozpočtu o 191 miliónov eur, ide o štátne príspevkové organizácie, dopravné podniky, Železnice Slovenskej republiky, Eximbanku či Slovenskú konsolidačnú.