Harmonizovaná inflácia na Slovensku by sa mohla na medziročnej úrovni ešte mierne znižovať, avšak z pohľadu celoročného priemeru by práve súčasné úrovne 2,7 percenta mali byť cenovým dnom. Tým by medziročný priemer klesol o vyše osem percentuálnych bodov. Uviedol to analytik 365.bank Tomáš Boháček v súvislosti s údajmi meranými harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP), ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.

V marci 2024 harmonizované indexy spotrebiteľských cien medzimesačne v úhrne vzrástli o 0,1 percenta. „V rámci medzimesačných cenových zmien sa domnievame, že rast cien vody by mohol stále udržiavať indexy vyššie, čo rovnako platí pre nealko nápoje a tabak, ktoré budú vplyvom vládnych daňových opatrení postupne rásť,“ uviedol Boháček.

Na úrovni eurozóny sa medziročný rast HICP znížil voči januáru na 2,4 percenta, teda najnižšie od minuloročného novembra. „Pri pohľade na celú EÚ je inflácia najnižšie od júla 2021, keď sa vo februári v priemere zvýšila o 2,6 percenta. Inflácia na Slovensku je dnes až 17. najvyššia,“ priblížil analytik.

Medziročná inflácia HICP klesla na Slovensku v marci na 2,7 percenta. Medzimesačná inflácia HICP stúpla o 0,1 percenta vplyvom rastu cien bývania, vody a elektriny i odevov pre koncových spotrebiteľov. Priemerná inflácia v eurozóne za posledných šesť mesiacov je na úrovni 2,66 percenta, teda o 0,66 percentuálneho bodu nad cieľom ECB. „Predpokladáme, že za celý rok by sme sa v priemere mohli nachádzať na úrovni 2,4 percenta,“ uviedol Boháček.

Ďalšie dôležité správy

obchod - nákup - nakupovanie - nákupný vozík - žena - mobilný telefón - mobil
Neprehliadnite

Slovenská medziročná harmonizovaná inflácia sa v marci spomalila