Harabinov dovolací senát tiež prepustil recidivistu a spochybnil pôsobenie inšpekcie ministerstva vnútra.
Kauza Duckého zmeniek, ktorá má hodnotu 350 miliónov českých korún, sa ťahá už od roku 2001, keď sa začalo trestné stíhanie. Bývalý šéf SPP Ján Ducký, ktorý zmenky podpísal, už zomrel, jediným obžalovaným preto ostal bývalý finančný riaditeľ SPP Ivan Maroš.
Ako píše Denník N, súdy ho už odsúdili viackrát, naposledy v novembri 2013. Napriek tomu má má opäť šancu dostať sa na slobodu, keďže súdny proces sa môže začať odznovu.
Dovolací senát pod vedením Štefana Harabina zrušil podľa Denníka N nielen rozsudok Špecializovaného trestného súdu, ale aj rozsudok z Najvyššieho súdu SR, ktorý rozhodoval o odvolaní I. Maroša aj prokuratúry.
Prvýkrát odsúdili súdy Maroša v roku 2004. Neprávoplatne dostal za podvod deväť rokov, no Najvyšší súd vrátil kauzu späť na začiatok.
Prípad sa dostal na Špecializovaný trestný súd, ktorý ho v januári 2013 odsúdil. I. Maroš vtedy dostal trest tri roky a dva mesiace, plus zákaz podnikania na sedem rokov za skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.
Po odvolaní príslušný senát najvyššieho súdu v novembri 2013 výšku trestu ponechal. I. Maroša však odsúdil za iný skutok. V jeho konaní videl pokus o porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku.
On aj prokuratúra sa podľa Denníka N opäť odvolali. I. Marošovi Štefan Harabin vyhovel, o dovolaní prokuratúry najvyšší súd zatiaľ nerozhodol.
Kauza Duckého zmenky vznikla koncom deväťdesiatych rokov, keď český podnikateľ Roman Zubík ako predseda predstavenstva Sezoos Group v tom čase podľa obžaloby fingovali obchodné vzťahy.
Firma kúpila nešpecifikované technologické zariadenia, no zmluva bola neskôr zrušená a tento nákup Ducký vylákal od českej Union banky úver 350 miliónov českých korún. Ten mali vykryť spomínané zmenky.
Ducký bol ministrom hospodárstva v dvoch vládach Vladimíra Mečiara. Harabina nominovalo Mečiarovo HZDS na post ministra spravodlivosti do vlády so Smerom a SNS v rokoch 2006 až 2010.
Celý článok na DenníkN.sk