Prvostupňový disciplinárny senát ho po vyše 7,5 hodiny trvajúcom pojednávaní spod návrhu oslobodil, lebo sa nedopustil disciplinárneho previnenia. Uviedol to predseda senátu Erik Uhlár. Proti rozhodnutiu sa možno odvolať a právny zástupca predsedníčky NS SR Marek Benedik avizoval, že tak urobia.

Š. Harabin už počas pojednávania vyhlásil, že je zrejmé, že „sa nedopustil žiadneho deliktu, nekonal nezákonne a skutok sa nestal“. Vyhlásil aj, že on a členovia jeho senátu si v otázke policajnej inšpekcie zaslúžia „nobelovu cenu za statočnosť“, lebo zotrvali na svojom názore.

Ako jeden z dôvodov rozhodnutia E. Uhlár uviedol, že v zmysle vtedy platného rokovacieho poriadku NS SR (v roku 2015) mali tri subjekty právo podať návrh na zjednotenie stanovísk pri rozdielnom rozhodovaní senátov. Okrem predsedu trestnoprávneho kolégia, ktorým v tom čase bol Š. Harabin, to mohla urobiť aj šéfka NS SR a minister spravodlivosti. Ak jeden zo subjektov nevyužil túto kompetenciu, tak nemôže byť disciplinárne stíhaný, vysvetlil E. Uhlár.

Zároveň uviedol, že na základe podnetu nie je predseda kolégia nutne povinný ho zvolať. Podrobnejšie zdôvodnenie rozhodnutia bude v písomnej podobe.

Predsedníčka súdu D. Švecová sa na Š. Harabina obrátila iba s podnetom na zvolanie kolégia, samotný zjednocujúci návrh nepodala. Práve pre túto skutočnosť sa obaja zainteresovaní na pojednávaní označili za lenivcov. Právny zástupca D. Švecovej ďalej pre médiá uviedol, že toto rozhodnutie považujú za nesprávne.

Š. Harabin dlho rozhodoval tak, že inšpekcia je v súlade so zákonom, potom zmenil názor a keď bol požiadaný, aby ako predseda kolégia urobil kroky na zosúladenie rozdielneho rozhodovania, tak to odmietol. Nemôžeme sa stotožniť s tým, že disciplinárny senát ho odmietol potrestať, lebo nie je za to zodpovedný, zdôraznil M. Benedik.

Švecová: S Harabinom je veľký problém pracovať

Na pojednávaní D. Švecová na adresu bývalého šéfa súdu uviedla, že je veľký problém s ním pracovať. „Nikým a ničím sa nedá presvedčiť a je záťažou pre trestnoprávne kolégium,“ povedala šéfka NS SR.

Š. Harabin zas tvrdil, že D. Švecová zneužíva právomoci verejného činiteľa a mala by byť za to stíhaná a verí, že raz k tomu dôjde. Podľa neho podala na neho päť disciplinárnych návrhov za právny názor alebo za obranu právneho názoru. Uviedol pritom na jej adresu, že nepozná právo alebo pozná právo a robí politickú servilitu pre výkonnú moc. D. Švecová zásadne odmietla akýkoľvek politický vplyv na jej činnosť ako predsedníčky NS.

V tomto disciplinárnom návrhu predsedníčka NS SR chcela Harabinovi znížiť funkčný plat o 50 percent na pol roka a preloženie na súd nižšieho stupňa. Rozdielnym rozhodovaním senátov NS vznikol stav právnej neistoty najmä na nižších súdoch, argumentovala pri podaní disciplinárneho návrhu D. Švecová. Zdôraznila, že predmetom disciplinárneho návrhu nie je rozdielnosť právnych názorov, ale to, že si Š. Harabin nesplnil povinnosť zvolať kolégium.

Š. Harabin kolégium zvolal až listom z 9. septembra 2015 na 18. novembra 2015. D. Švecová tvrdí, že tým porušil povinnosť sudcu svedomito, riadne a včas vykonávať svoje povinnosti predsedu kolégia, čím sa mal dopustil závažného disciplinárneho previnenia.

Predseda iného senátu trestnoprávneho kolégia Juraj Kliment a aj ona ho žiadali o zvolanie kolégia už v júli 2015. Kolégium na zjednotenie stanovísk nakoniec zvolala na 29. septembra 2015 D. Švecová. Ešte predtým sa konalo kolégium, na ktorom bol z pozície jeho predsedu odvolaný Š. Harabin a nahradil ho Libor Duľa.

Š. Harabin na pojednávaní upozornil na to, že napriek prijatému zjednocujúcemu stanovisku v prospech pôsobenia policajnej inšpekcie, existujú rozdielne rozhodnutia senátov. Rozhodnutie senátu podľa neho potvrdilo, že z čela kolégia bol odvolaný nezákonne a to bude mať ešte aj iné právne a zákonne následky.

Štefan Harabin v súčasnosti čelí šiestim disciplinárnym návrhom, päť podala D. Švecová, jeden predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková. Žiadne konanie o týchto návrhoch zatiaľ nie je definitívne ukončené.