Dovolací senát vec vrátil späť. Aj voči utorňajšiemu rozhodnutiu je možné odvolať sa, a teda nie je právoplatné. Člen Súdnej rady SR Ján Havlát, ktorý bol na pojednávaní, predpokladá, že tak J. Bajánková urobí.
Š. Harabin na adresu predsedníčky Najvyššieho súdu SR v septembri 2015 uviedol, že „riadi sa podľa verejnej mienky a politikov a svojím spôsobom je to chudera. Hovorím vám, za chvíľu sa môže stať, že skončí na psychiatrii.“ Rozhodnutie padlo po 7,5 hodinách rokovania.
V emotívnej atmosfére
Pojednávanie bolo značné emotívne, ako poškodená a svedkyňa na ňom vystupovala aj samotná D. Švecová. Š. Harabin a jeho advokát Viliam Dohňanský sa snažili vysvetliť, prečo použil inkriminovanú vetu. D. Švecová zas vysvetľovala, ako vnímala a pociťovala vyjadrenia na jej adresu.
Predseda senátu Juraj Florovič uviedol, že po rozsiahlom dokazovaní sa neodstránili jednoznačné pochybnosti, strany nemali ďalšie návrhy na dokazovanie, a to, čo žiadal doplniť ako dôkazy Š. Harabin, so skutkom nesúviselo. Bližšie svoje rozhodnutie zdôvodnia písomne.
Harabin hovoril o psychicko-mediálno-politickom pohone a šikane
Š. Harabin na pojednávní tvrdil, že bol na neho po vynesení rozsudkov v prípade policajnej inšpekcie vyvíjaný psychicko-mediálno-politický pohon a viackrát opakoval, že išlo o šikanu. Na svojom výroku na adresu D. Švecovej trval a tvrdil, že ním chcel dať signál, aby sa spamätala.
„Ja som bol predseda súdu a viem, čo politici robili,“ vyhlásil. Š. Harabin tvrdí, že z jeho strany išlo o „preventívny, ľudský výrok, aby ho neobvinili, že môže za jej smrť“. Nešlo podľa neho o zlomyselnosť. V záverečnom vyjadrení Š. Harabin svoje stíhanie prirovnal k stíhaniu znásilňovanej ženy. „Ja som žena, ktorá uhryzla pri znásilňovaní násilníka, a som za to, že som sa bránil, stíhaný“.
Od iného sudcu by dostala po hube
Harabinov advokát a kolega z Najvyššieho súdu SR Viliam Dohňanský uviedol, že osobne nesúhlasí s jeho vystupovaním. Sudca sa má krotiť, a to hlavne voči dámam. Podľa neho ale za Harabinovými výrokmi cítiť beznádej a aj expesívnymi výrazmi sa domáhal podpory. „Možno, ak by narazila na tvrdšieho sudcu, dostala by po hube,“ uviedol Harabinov advokát. „Štefan je prudší, viac ním zamáva emócia, mne skôr slza vypadne,“ obhajoval ďalej svojho klienta.
Predsedníčka najvyššieho súdu odmietla, že pracuje pod vplyvom politikov alebo strán. Odkedy nastúpila do funkcie šéfky súdu, mal voči nej Š. Harabin znevažujúce vyjadrenia.
„Vnímala som to zle, dotýkali sa ma a najmä mojej profesionálnej činnosti,“ zdôraznila. „Harabin má nárok na kritiku, ale nikto mu nedáva právo, aby iných znevažoval, a to takým hlúpym spôsobom,“ uviedla D. Švecová.
Dodala, že Š. Harabin jej sťažuje výkon predsedu NS SR a podľa nej je dôvodom takéhoto konania to, že sa nevie zmieriť s myšlienkou, že je ona šéfka súdu.
Klamár formátu Harabin vs. Treba ju vziať do väzby
D. Švecová odmietla odpovedať na viaceré Harabinove otázky. Nebudem odpovedať na choré otázky, uviedla. „Moja otázka nie je od veci ako jej dlhé odpovede, a suvisí s vecou,“ kontroval Š. Harabin. Navzájom sa obviňovali, že nehovoria k veci. Harabin na adresu Švecovej povedal, že nie je koncentrovaná. „Vy sa koncentrujte! Rozprávate rozprávky pred spaním,“ uviedla na to D. Švecová.
V ďalšej slovnej prestrelke povedala, že si vyprosuje, aby ju klamár formátu Harbina označovala za klamárku. Š. Harabin zvýšeným hlasom vravel, že sa pácha nezákonnosť a D. Švecovú treba vziať do väzby. Na pojednávaní sa rozkričal aj V. Dohňanský. „Deje sa tu nezákonnosť, ona (Švecová) rozhoduje, na čo bude odpovedať. Ak by to mne robil svedok, dostal by takú pokutu, že by sa nespamätal,“ uviedol emotívne.
Člen súdnej rady Ján Havlát po vynesení rozhodnutia uviedol, že sudca by sa takto o sudcovi vyjadrovať nemal. Podľa platných pravidiel sudcovskej etiky v čase, keď odznel výrok, sudca zachováva voči sudcom náležitú úctu a správa sa k nim kolegiálne, zdôraznil počas pojednávania. Svojím výrokom podľa J. Havláta Š. Harabin ohrozil dôveru v nezávislé rozhodovanie súdov, šlo o bezprecedentný útok voči dobrej povesti súdnictva.
Je vraj vylúčené, že Š. Harabin nevedel, čo spôsobí takýto výrok na adresu predsedníčky NS SR, a nevedel, že môže ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné rozhodovanie súdov, zdôraznil člen súdnej rady. „Nebol to nejaký úlet, muselo mu to byť zrejmé,“ dodal.
Štefan Harabin v súčasnosti čelí šiestim disciplinárnym návrhom, päť podala D. Švecová, jeden J. Bajánková. Žiaden nie je ešte definitívne uzavretý.