Podľa vedeckých publikácií boli tieto podvodné skládky v celom svete vytvorené v 200 lokalitách, najmä v Severnej Amerike, Ázii, Austrálii, na Blízkom východe a v Európe. Túto prax používali najmä Spojené štáty, Malajzia, Izrael a Francúzsko.

Vo Francúzsku začala Agentúra pre chránené morské zóny nedávno vyťahovať časť zo zhruba 25-tisíc pneumatík, ktoré boli v 80. rokoch ponorené do Stredozemného mora medzi mestami Cannes a Antibes na Azúrovom pobreží.

Útes tvorený vzájomne zviazanými pneumatikami podobne ako inde vo svete neodolal vzdúvaniu mora a morským prúdom. Pneumatiky sa rozptýlili a poškodili podmorský priestor a susedné ekosystémy. "Tieto útesy predstavujú výrazne nižšiu (o 40 percent) kolonizáciu než útesy betónové," uviedla agentúra.

"Kolonizácia sa nikdy neuskutočnila preto, že použité pneumatiky sú pokryté hydrokarburátmi a s ich postupným rozkladom sa do prostredia uvoľňujú ťažké kovy, ktoré sú pre morské organizmy jedovaté," vysvetlil hovorca ekologického združenia Robin des Bois Jacky Bonnemains, ktorého cituje agentúra AFP.

"Pneumatiky nie sú súčasťou životného prostredia!" zdôrazňuje Gérard Véron z Francúzskeho výskumného ústavu pre využívanie mora (Ifremer). Dodáva, že sa z nich uvoľňujú toxické produkty.

Na juhu Francúzska bude zatiaľ vyzdvihnutých asi 2500 pneumatík. Po vyhodnotení operácie by mohli byť všetky pneumatiky vytiahnuté budúci rok, aby sa obnovilo morské prostredie, uvádza Agentúra pre chránené morské zóny. V tejto lokalite boli pneumatiky ponorené do mora v snahe podporiť rybolov. O pneumatikách sa vtedy súdilo, že sú stabilné a neznečisťujú.

Podľa Medzinárodnej námornej organizácie (IMO) sa umelé útesy v početných častiach sveta vytvárali vždy. Pred tritisíc rokmi zostali v Stredozemnom mori kamene určené na zaťaženie siete na tuniaky, ktoré časom vytvorili lokality priťahujúce ryby.

Francúzsko má podľa Agentúry pre chránené morské zóny približne 90-tisíc metrov kubických umelých útesov. Zaostáva tak ďaleko za Japonskom, ktoré je na prvom mieste vo svete pokiaľ ide o objem predmetov ponorených do mora, celkovo vyše 20 miliónov metrov kubických, najmä za účelom rybolovu.

Na druhom mieste vo svete sú Spojené štáty, ktoré majú viac ako tisíc lokalít s umelými útesmi. Na Floride boli v roku 1972 do vôd pozdĺž Fort Lauderdale z iniciatívy popredného amerického výrobcu pneumatík Goodyear umiestnené takmer dva milióny pneumatík. Goodyear vtedy tvrdil, že to bude prospešné pre rybárov aj pre more.

Na Floride, podobne ako aj inde, sa po početných búrkach a uragánoch zviazané pneumatiky uvoľnili, vyplávali na pláže a znečistili okolité koralové útesy. "Ide o vážnu hrozbu a významnú výzvu pre ochranu životného prostredia," uvádza na svojich internetových stránkach úrad pre ochranu životného prostredia štátu Florida. Ten pristúpil k čiastočnému vyťahovaniu pneumatík medzi rokmi 2007 až 2010.