Hackeri zdraželi. Na obranu idú stámilióny

Ilustračné foto. Zdroj: SITA/AP

Náklady spojené s prelomením kybernetickej bezpečnosti pre firmu v USA predstavujú priemerne 12,7 milióna dolárov (vyše 10 miliónov eur). V roku 2010 to bolo 6,5 milióna dolárov (5,15 milióna eur), citoval zo štúdie denník Financial Times. Náklady však môžu byť oveľa vyššie. Keď hackeri americkému maloobchodnému reťazcu Target vlani na konci roka ukradli údaje o kreditných kartách až 40 miliónov zákazníkov, stálo to firmu celkovo 148 miliónov dolárov (vyše 117 miliónov eur) a o miesto prišiel výkonný riaditeľ.

Od roku 2010 sa úspešné kybernetické útoky na firmy zvýšili o 144 percent. Odhaliť taký útok navyše trvá v priemere dlhšie, čo zvyšuje náklady na opravu po tom, ako sa príde na narušenie počítačovej siete.

Terčom masívneho hackerského útoku sa tento rok v lete stala podľa aktív najväčšia americká banka JPMorgan Chase. Zasiahnuté boli kontaktné údaje 83 miliónov jej drobných klientov. Citlivé údaje ako heslá však podľa banky neunikli. Šéf banky James Dimon v piatok podľa denníka The Wall Street Journal v prvom verejnom stanovisku po tomto útoku uviedol, že JPMorgan v budúcich štyroch až piatich rokoch zrejme zvýši výdavky na kybernetickú bezpečnosť z tohtoročných 250 miliónov dolárov (198 miliónov eur) na dvojnásobok.