Americký internetový gigant Google sa opäť ocitol pod cielenou paľbou hackerov. Spoločnosť tvrdí, že útok pochádzal z Číny a zameral sa najmä na účty vysokých predstaviteľov americkej administratívy. Terčom však mali byť aj čínski aktivisti a novinári, celkovo išlo o stovky kont. Peking obvinenia, ktoré sa na jeho adresu objavovali aj v minulosti, ostro odmietol.
Google za epicentrum útoku označil mesto Ťi-nan, metropolu čínskej provincie Šan-tung. Firma dodala, že sa jej podarilo zámer hackerov prekaziť a o situácii informovala všetky potenciálne obete.
Prípadom sa zaoberajú aj Biely dom a americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Washington ale tvrdí, že nemá dôkazy o tom, že by sa ktokoľvek nabúral do účtov členov americkej administratívy. I keď existujú podozrenia, že útok mohol byť nasmerovaný aj proti vládnej elektronickej korešpondencii, prelomená nebola, vyhlásil hovorca Bieleho domu Tommy Vietor.
„Viniť z týchto zločinov Čínu je neprijateľné,“ reagoval hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chung Lej. Internetoví piráti sú podľa neho medzinárodným problémom a Čína je vraj obeťou rovnako ako iné krajiny.
Cielené kybernetické útoky na Google sa objavili už začiatkom minulého roku. Terčom sa vtedy stali účty niekoľkých čínskych disidentov. Vzťahy medzi Čínou a Googlom sa v tom čase natoľko zhoršili, že internetový gigant zvažoval úplný odchod z čínskeho trhu.
Google je najobľúbenejším internetovým vyhľadávačom na svete, ktorý drží podľa štatistického portálu statowl.com zhruba 80-percentný podiel globálneho trhu. Firma okrem toho vyvíja operačný systém Android pre mobilné zariadenia, ktorého popularita neustále stúpa. Spoločnosť, ktorá zamestnáva viac ako 26-tisíc pracovníkov, dosahuje ročné tržby takmer 30 miliárd dolárov.
V máji sa hackeri pokúsili preniknúť aj do siete americkej zbrojovky Lockheed Martin, ktorá disponuje citlivými informáciami o vojenských technológiách používaných v Iraku a Afganistane. Samotná spoločnosť označila útok za významný, tvrdila však, že sa jej podarilo zabrániť úniku informácií.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com