Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck chce ponechať cez zimu dve z troch doteraz fungujúcich jadrových elektrární v rezerve, aby ich Nemecko v prípade krízovej situácie mohlo využiť na sieťovú stabilitu. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom informoval portál magazínu Der Spiegel.
Nemecko doteraz plánovalo posledné tri reaktory odstaviť na konci roka, kvôli energetickej kríze a neistým dodávkam plynu z Ruska ale rozhodnutie prehodnocuje. Na 18:00 zvolal Habeck tlačovú konferenciu, na ktorej chce predstaviť výsledky záťažového testu. Podľa výsledkov testu potom vláda rozhodne o ďalšom osude nemeckých jadrových elektrární.
V Nemecku sú doteraz v prevádzke jadrové elektrárne Emsland v Dolnom Sasku, Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku a Isar 2 v Bavorsku. Der Spiegel uvádza, že nukleárne komplexy v Bádensku-Württembersku a Bavorsku by mali zostať v prevádzkovej rezerve do polovice apríla budúceho roka. Naopak elektráreň Emsland, ktorá záťažovým testom nebola podrobená, by mala byť odpojená na konci decembra, ako sa plánuje.
Denník The Wall Street Journal o zachovaní prevádzky jadrových elektrární informoval v polovici augusta, vláda však vtedy uviedla, že doteraz neskončili záťažové testy nemeckého energetického systému.
Reuters potom začiatkom septembra napísal, že záťažové testy potvrdili možné predĺženie životnosti nemeckých jadrových blokov.
O ukončení prevádzky jadrových elektrární v Nemecku rozhodla už predchádzajúca vláda konzervatívnej kancelárky Angely Merkelovej. Popudom k tomu bola havária jadrovej elektrárne v japonskej Fukušime v roku 2011.
Ponechanie jadrových elektrární v prevádzke však nie je populárne u Zelených, ktorí sú jedným z koaličných partnerov sociálnych demokratov (SPD) súčasného kancelára Olafa Scholza. Členom Zelených je aj minister hospodárstva Habeck. Súčasťou koalície sú liberálni slobodní demokrati (FDP), ktorí podporujú predĺženie životnosti jadrových elektrární.