Guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko považuje za prijateľné, ak by bol rozpočtový deficit v roku 2009 mierne vyšší, než cieľových 1,7 percenta HDP. Možný rast zadlženia oproti plánu v piatok avizoval premiér Robert Fico s odvolaním sa na dôsledky finančnej krízy. Podľa agentúry Reuters Šramko včera v Prahe vyhlásil, že globálna finančná kríza sa môže v nasledujúcich rokoch prejaviť hlbšími deficitmi rozpočtu.
Podľa Šramka by mierny rast deficitu v budúcom roku nebol problémom v prípade, že by pomohol hospodárstvu. "Ak by to bolo impulzom, ktorý pomôže prekonať obdobie poklesu (tempa ekonomického rastu), bolo by to akceptovateľné," vyhlásil podľa Reuters guvernér NBS. Šramko pripomenul, že ekonomický rast na budúci rok mierne klesne, no zostane na slušnej úrovni.
- Neprehliadnite nedávny článok
- Úbohosť v NBS (Komentár)
Robert Fico v piatok pred snemom Konfederácie odborových zväzov prvýkrát pripustil, že budúcoročný mínus hospodárenia štátu prekročí hodnotu 1,7 percenta HDP, s ktorou poslala zákon o rozpočte do parlamentu vláda. Premiér to odôvodnil dopadmi finančnej krízy a povedal, že zvyšovanie deficitu je v čase krízy celoeurópsky trend.
Ekonómovia už skôr upozornili, že vláda bude musieť nájsť cestu ako zreálniť svoje budúcoročné príjmy, pretože pri ich projektovaní vychádzala z rýchlejšieho ekonomického rastu, než sa na budúci rok Slovensku podarí. Spomalovanie ekonomiky vo všeobecnosti znemaná aj pokles príjmov do štátnej pokladne, ktoré tvoria predovšetkým daňové príjmy. Prognózy budúcoročného rastu napokon zrevidovalo aj samo ministerstvo financií - zo 6,5 na 4,9 percenta, čo je bližšie k odhadu analytikov i Európskej komisie. Neoficiálne sa 149426>predpokladá, že v dôsledku nadhodnotenia ekonomického rastu pri tvorbe rozpočtu bude musieť štát nájsť 330 miliónov eur, ak bude chcieť dodržať naplánovaný rozpočtový schodok.
Hlavný analytik TREND Analyses Ján Kovalčík po piatkovom vyjadrení premiéra zapochyboval o opodstatnenosti argumentov pre zvyšovanie zadlženia, ktoré sa odvolávajú na krízu. "K vyšším deficitom siahajú vlády vtedy, ak im hrozí recesia. Slovensko napriek spomaleniu bude aj v budúcom roku najrýchlejšie rastúcou ekonomikou v EÚ, a tým sa chváli i slovenská vláda," povedal Kovalčík. "Ak chce vláda naozaj podporiť ekonomiku, nepotrebuje si pomáhať zvyšovaním deficitu, stačí konečne naštartovať čepranie eurofondov," dodal Kovalčík.
Foto na titulke - Flickr.com