V Gruzínsku vyzvali dve desiatky vplyvných mimovládnych organizácií na zavedenie vízového režimu pre Rusov. Organizácie v spoločnom vyhlásení upozornili, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu začalo do Gruzínska prichádzať viac Rusov a významne narástol tiež počet novozaložených ruských firiem v krajine. V súvislosti s tým vyjadrili autori výzvy obavy, že Rusi používajú Gruzínsko na zmiernenie efektu medzinárodných sankcií uvalených na Rusko, napísal portál Meduza.
Otázka národnej bezpečnosti
Autori vyhlásenia uviedli, že od februára bolo v Gruzínsku založených vyše 6-tisíc ruských spoločností, čo je sedemkrát viac ako za celý minulý rok. Vo vyhlásení tiež stojí, že Moskva by mohla využiť významnú prítomnosť ruských občanov v Gruzínsku na to, aby sa pod zámienkou ochrany práv Rusov pokúsila o okupáciu gruzínskeho územia.
„Domnievame sa, že kontrola nad vstupom ruských občanov do Gruzínska a ruskými podnikmi je otázkou národnej bezpečnosti," uviedli organizácie vo vyhlásení.
V lete 2008 označila Moskva za agresiu útok gruzínskych jednotiek na ozbrojencov usilujúcich o odtrhnutie Južného Osetska od Tbilisi a vyslala do Gruzínska vojská. Vojna trvala necelých desať dní. Rusko po tomto konflikte uznalo nezávislosť tak Južného Osetska, ako aj ďalšej odštiepeneckej gruzínskej oblasti Abcházska a udržiava v nich vojenské posádky.
Do EÚ sa Rusi čoskoro nemusia dostať
K obmedzeniu vstupu Rusov na svoje územie už prikročili viaceré európske krajiny. Lotyšsko, Litva, Poľsko alebo Česko obmedzili vydávanie turistických víz a od štvrtka začne v Estónsku platiť zákaz vstupu pre ruských občanov s schengenskými vízami vydanými Estónskom. Premiérky Estónska a Fínska sa minulý týždeň vyslovili za to, aby Európa prestala Rusom udeľovať turistické víza úplne.
Česká republika, ktorá v tomto polroku predsedá Európskej únii, je podľa ministra zahraničia Jána Lipavského pre plošné zastavenie víz pre ruských občanov členskými štátmi EÚ. Otázku chce otvoriť na rokovaní ministrov zahraničných vecí únijných krajín na konci augusta v Prahe. Proti plošnému prerušeniu vydávania víz Rusom ale vystúpil napríklad nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý v pondelok pri návšteve Nórska povedal, že je dôležité nesťažovať odporcom Kremľa možnosť utiecť z Ruska.