Analytici banky UBS vo svojej správe z minulého týždňa tvrdia, že chaotický odchod Grécka by zasiahol meny rozvíjajúcich sa trhových ekonomík; najväčší vplyv by vraj mal v strednej a východnej Európe.

Prieskum Barclays sa konal na prelome druhého a tretieho júnového týždňa a zúčastnilo sa ho 899 investorov. Grexit očakáva v najbližších troch mesiacoch len 23 percent z nich.

Názor, že takýto scenár by znamenal veľké negatívum pre svetové trhy, zastávala necelá pätina oslovených. Necelých 30 percent predpokladalo, že na ostatné krajiny na okraji eurozóny by mal takýto krok len obmedzený vplyv.

Banková spoločnosť UBS sa vo svojej analytickej správe zaoberala dopadmi odchodu Grécka z eurozóny na rozvíjajúce sa ekonomiky. Takýto vývoj by z hľadiska šírenia nákazy podľa nej najviac zasiahol krajiny strednej a východnej Európy, predovšetkým Česko, Maďarsko a Poľsko. Ekonomiky týchto krajín silne závisia od vývozu a tiež vyvážajú výrazné množstvo tovaru a služieb do krajín eura, stojí v správe.

UBS skúmala aj možný vplyv na meny rozvíjajúcich sa trhov. Keby Grexit prebiehal rýchlo a chaoticky, viedlo by to podľa nej k oslabeniu východoeurópskych mien. Tie by voči americkému doláru mohli prísť až o pätinu hodnoty.

„Najväčší počiatočný vplyv ... by bol na meny ako je maďarský forint a poľský zlotý, kde by sme očakávali päť až desaťpercentné znehodnotenie voči euru, čo implikuje pokles o 15 až 20 percent voči doláru,“ napísali analytici.