Ak automobilka nesplní požiadavky ekoaktivistov, ohrozí podľa nich záväzky na znižovanie emisií a boj so zmenami klímy.
Žalobu majú na krku aj iné automobilky
K žalobe Greenpeace na súde v Braunschweigu sa pripojila aj klimatická aktivistka Clara Mayerová z hnutia Fridays for Future. Organizácia Greenpeace zároveň podporila podobnú žalobu, ktorú podal miestny poľnohospodár na inom nemeckom súde. Tento rok v septembri iná ekologická organizácia Deutsche Umwelthilfe zažalovala kvôli emisiám automobilky BMW a Mercedes-Benz.
Volkswagen sa k žalobe nevyjadril, ale v septembri, kedy Greenpeace zverejnil predžalobnú výzvu, hovorca firmy požiadavky ekologických organizácií odmietol. Na reakciu má firma osem týždňov.
Súčasná legislatíva znevýhodňuje budúce generácie
„Volkswagen sa v roku 2018 jasne zaviazal plniť parížsku klimatickú dohodu a má veľmi ambiciózny plán elektrifikácie, pričom do elektromobility investuje do roku 2025 až 35 miliárd eur," oznámila vtedy firma.
Greenpeace sa v žalobe odvoláva na tohtoročný verdikt ústavného súdu, ktorý nariadil, aby Nemecko jasnejšie definovalo ciele pre obmedzenie emisií skleníkových plynov po roku 2030. Súčasný zákon o ochrane klímy je podľa súdu nedostatočný a znevýhodňuje budúce generácie.