Napriek výzvam premiéra Alexisa Tsiprasa prijatie noriem nepodporili skoro štyri desiatky zástupcov vládnej ľavicovej strany SYRIZA. Ministerský predseda pritom nabádal svoj poslanecký klub, aby reformy, ktoré majú priniesť dohodu s medzinárodnými veriteľmi o novej záchrannej pôžičke, schválil jednomyseľne.

A. Tsipras spolustraníkom najprv pohrozil, že v opačnom prípade podá demisiu. Krátko pred hlasovaním ale svoje varovanie zmiernil vyjadrením, že nebude utekať pred zodpovednosťou.

Gréckym parlamentom prešli prvé reformy. Podporila ich väčšina poslancov
Pre prijatie reforiem hlasovalo 229 poslancov v 300-člennom parlamente, 64 ich bolo proti a šesť sa zdržalo hlasovania. Z vládneho tábora čítajúceho 162 zákonodarcov, podporilo ich zmeny len 124. Súhlas vyjadrilo všetkých 13 poslancov, ktorí patria k menšej koaličnej formácii Nezávislí Gréci. Vláde prišla na pomoc tiež viac než stovka poslancov troch proeurópskych opozičných strán. Tradične proti boli komunisti a neonacisti zo strany Zlatý úsvit.

Grécky minister životného prostredia a energetiky a vodca ľavého krídla strany SYRIZA Panajotis Lafazanis po hlasovaní oznámil, že dá svoju funkciu k dispozícii, ak bude premiérom vyzvaný. P. Lafazanis bol jedným z rebelov, ktorí sa postavili proti dohode alebo sa zdržali hlasovania. „Ak v ktoromkoľvek okamihu budem vyzvaný, dám svoju funkciu premiérovi k dispozícii,“ konštatoval.

Minister neverí, že Grécko čakajú predčasné parlamentné voľby. „Sme zákonodarcovia tejto vlády, celým srdcom ju podporujeme. Podporujeme účasť hnutia SYRIZA vo vláde a podporujeme premiéra. Nepodporujeme záchranný balík,“ zhrnul P. Lafazanis stanovisko vnútrostraníckej opozície.