Držitelia gréckych dlhopisov riskujú čoraz viac. Krajina je na pretrase neustále aj u ratingových agentúr, ktoré sa predbiehajú v znižovaní jej úverových známok. Standard & Poor's dnes po marcovom znížení siahla na hlavný rating Grécka opäť. Tentoraz ho degradovala zo stupňa BB- na B a nevylučuje ani ďalší zásah smerom nadol. Ide o ratingy nachádzajúce sa v špekulatívnom pásme, ktoré signalizujú čoraz vyššiu nedôveru v schopnosť Atén splácať dlhy.

Ako hlavný dôvod agentúra uviedla črtajúcu sa nutnosť ďalšej finančnej pomoci. Informovala, že podľa jej prepočtov by pri súčasnom trende gréckej ekonomiky bolo pre návrat jej dlhu na udržateľnú úroveň potrebné krátenie záväzkov o vyše polovicu.

Grécko minulý rok v máji požiadalo o medzinárodnú finančnú pomoc, ktorú mu v objeme zhruba 110 miliárd eur poskytli ostatní členovia eurozóny spolu s Medzinárodným menovým fondom. Grécko sa tak stalo prvou krajinou eurozóny, ktorá nezvládla splácať dlhy a ktorá tak dala podnet na to, aby eurozóna vypracovala trvalý záchranný mechanizmus.

Vládny dlh Grécka koncom minulého roka presiahol 328 miliárd eur a za posledné štyri roky sa zvýšil o 90 miliárd eur. V pomere k HDP to predstavuje 143 percent oproti 105 percentám z roku 2007. Verejným financiám nepomáha ani súčasný stav gréckej ekonomiky, ktorá pokračuje v recesii aj v tomto roku. Reštrukturalizácia dlhu krajiny je nevyhnutná a časť investorov už hovorí aj o nutnosti odchodu Grécka od spoločnej európskej meny, aby vôbec dokázalo naštartovať svoj ekonomický rozvoj.

Grécke vládne dlhopisy priniesli investorom, ktorí ich držia od začiatku roka, podľa informácií agentúry Bloomberg straty v priemere 11,5 percenta, teda dvojnásobne viac ako pri írskych dlhopisoch. Pri dvojročnej splatnosti dnes investori požadujú od gréckych dlhopisov astronomický výnos 25,4 percenta a pri desaťročnej na úrovni 15,6 percenta. Zhoršovanie obrazu Grécka potvrdzuje aj rastúca cena CDS poistenia proti nesplateniu gréckeho dlhu, ktorá láme rekordy a dnes prekonala úroveň 1 360 bázických bodov.

Pravdepodobnosť že krajina zbankrotuje, dosahuje podľa agentúry Bloomberg už 68 percent. Podľa údajov Medzinárodného menového fondu bude Grécko len na splatenie dlhopisov, ktorým sa blíži termín splatnosti, a vykrytie deficitu z tohto roku na budúci rok musieť vynaložiť viac ako štvrtinu hrubého domáceho produktu. V minulom roku výška HDP krajiny podľa Eurostatu tesne presiahla hranicu 230 miliárd eur.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com