Na severovýchode Grécka začal v pondelok fungovať nový terminál na skvapalnený zemný plyn. Projekt, ktorý čiastočne financovala Európska komisia, má za cieľ ďalej znížiť závislosť juhovýchodnej Európy od ruského plynu. Z terminálu bude možné dodávať surovinu aj na Slovensko a do Maďarska, oznámil prevádzkovateľ zariadenia GasTrade.

Terminál sa nachádza pri meste Alexandrupolis. Brusel sa na jeho financovaní podieľal aj preto, aby podporil tvorbu pracovných miest. Na prvej fáze projektu EK schválila investíciu v objeme viac ako 157 miliónov.

Terminál pozostáva z viacerých častí

Projekt pozostáva z plávajúcej skladovacej nádrže, jednotky na spätné splynovanie, ktorá premieňa skvapalnený plyn späť na surovinu v plynnom skupenstve, a z potrubia. Zahŕňa tiež systém podmorských a pozemných plynovodov, ktorými sa zemný plyn dováža do Grécka, kým sa prepravuje ďalej k odberateľom na gréckom trhu, ale aj do Bulharska, Rumunska, Severnej Macedónska, Srbska a ďalej do Moldavska a na Ukrajinu na východe a do Maďarska a na Slovensko na západe.

Plávajúca nádrž v prístavnom termináli je dlhá 44 metrov a trvalo kotví v Thráckom mori. Potrubie potom meria 28 kilometrov a je napojené na grécku plynovodnú sieť. Terminál bude zásobovaný plynom zo Spojených štátov, Kataru a Egypta, uviedla bulharská spoločnosť Bulgartransgaz, ktorá vlastní pätinový podiel vo firme GasTrade, píše agentúra AFP.

Plyn môže nahradiť uhlie a ropu

Očakáva sa, že terminál podporí miestnu ekonomiku, lebo zabezpečí podľa prepočtov 382 miliónov eur v dôsledku úspor plynúcim z premeny paliva. Plyn totiž pomôže nahradiť uhlie a ropu, pri spaľovaní ktorých sa uvoľňujú emisie oxidu uhličitého.

„Keď sa pozrieme až do Maďarska, vrátane Ukrajiny, a Moldavska, môžeme vidieť, že dlhodobé dodávky zemného plynu z Ruska do tejto oblasti, vrátane Grécka, v súčasnosti predstavujú približne 20 miliárd metrov kubických,“ uviedla generálna riaditeľka firmy DESFA Maria Rita Galliová. DESFA v Grécku prevádzkuje sústavu na prepravu zemného plynu.

Maria Rita Galliová povedala, že vďaka novému terminálu bude mať Grécko do začiatku budúceho roka exportnú kapacitu 8,5 miliardy metrov kubických plynu. Nový plynovod je dôležitou bránou na to, aby sa LNG mohol dostávať aj do ďalších častí juhovýchodnej Európy, teda do oblasti, ktorá je silno závislá od ruského plynu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Na nemeckom ostrove Rujana bol uvedený do prevádzky terminál na LNG