V gréckom tábore Idomeni pri macedónskej hranici utečenci aj naďalej požadujú otvorenie cesty do západnej Európy. Menšie protesty sú hlásené aj z utečeneckých táborov na gréckych ostrovoch v Egejskom mori.
V Idomeni sa v nehygienických podmienkach už niekoľko týždňov tiesni vyše 13-tisíc ľudí. Niektorí migranti v utorok večer odmietali jedlo a bránili v jeho distribúcii. „Keď nebudeme môcť odtiaľto odísť, tak tu chceme všetci zomrieť,“ vypočul si od niektorých reportér DPA.
Migrangi v Idomeni opäť blokovali železničnú trať medzi Gréckom a Macedónskom, po ktorej priviezli staré spacie vozne, v ktorých sa môže zložiť 250 ľudí.
K utorňajšiemu oznámenia UNHCR a Lekárov bez hraníc (MSF) o obmedzení aktivít v Grécku, sa dnes pripojili ďalšie dve organizácie: Medzinárodný záchranný výbor (IRC) a mimovládne nórska Utečenecká rada. Protestujú tak proti tomu, že po dohode EÚ s Tureckom sa z prijímacích zariadení stali „zadržiavacie centrá“, ktoré utečenci nesmú opustiť. UNHCR v utorok oznámil, že prestane utečencov do týchto centier z pobrežia prevážať.
Dohoda medzi EÚ a Tureckom o vrátení migrantov, ktorá začala platiť v nedeľu, predpokladá, že migranti, ktorí priplávajú z Turecka a v Grécku nepodajú žiadosť o azyl, alebo ich žiadosť bude zamietnutá, budú vrátení do Turecka. EÚ má za to prijať rovnaký počet ľudí s nárokom na azyl z Turecka.
Napätie medzi utečencami v Grécku rastie aj preto, že zatiaľ nie je isté, kedy sa začne ich vracanie do Turecka. Od nedele sú utečenci zadržiavaní v „hotspotoch“. Podľa gréckych úradov ešte nie sú doriešené všetky legálne a praktické otázky dohody.
Grécko nemá dostatok úradníkov na vyhodnocovanie žiadostí o azyl, mali by im pomôcť úradníci z ďalších krajín EÚ. Pomoc ponúkla dvadsiatka krajín. Podľa Európskej komisie bude potrebných asi 4-tisíc ľudí, okrem iného policajtov, vojakov a úradníkov, ktorí budú žiadosti posudzovať. Potrební sú aj prekladatelia a sudcovia, ktorí majú riešiť odvolania neúspešných žiadateľov.
Podľa UNCHR v krajine nie je ani dostatočná a adekvátna ubytovacia kapacita pre žiadateľov o azyl. V Grécku je teraz na 52-tisíc utečencov, ktorí sa tam začali zhromažďovať, keď asi pred mesiacom krajiny na takzvanej balkánskej trase obmedzili priechod utečencov cez svoje územie ďalej do západnej Európy.