Grécko sa teraz nachádza na pokraji platobnej neschopnosti a veritelia podmieňujú poskytnutie ďalšej finančnej pomoci úspornými opatreniami a reformami.
„Tieto návrhy, ktoré zjavne porušujú európske pravidlá a základné práva na prácu, rovnosť a dôstojnosť, ukazujú, že zámerom niektorých partnerov a inštitúcií nie je funkčná dohoda pre všetky strany, ale zrejme poníženie celého národa,“ vyhlásil A. Tsipras.
Taktiež uviedol, že návrhy veriteľov predstavujú pre Grécko neúnosnú záťaž, a vyzval Grékov, aby boli pri svojom rozhodovaní hrdí a vlasteneckí.
Štátny minister Nikos Pappas vyjadril presvedčenie, že Gréci v referende dohodu navrhovanú veriteľmi odmietnu. „Odpoveďou Grékov bude hlasné nie,“ vyhlásil minister životného prostredia, energie a výrobných zmien Panajotis Lafazanis.
Grécko sa v piatok s veriteľmi nezhodlo na otázke predĺženia záchranného programu o päť mesiacov do novembra. Možnosť, že by eurozóna počas tejto doby mohla Grécku pomáhať so splátkami dlhu, Atény odmietajú s tým, že čiastka 16,3 miliardy eur by im nestačila.
Grécko taktiež tvrdí, že požiadavky veriteľov na ekonomické reštrikcie by neviedli k hospodárskej obnove krajiny. Nemecká kancelárka Angela Merkelová v piatok vyzvala gréckeho premiéra k prijatiu „veľkorysej“ ponuky veriteľov.
A. Tsipras ale po stretnutí s ňou a francúzskym prezidentom naznačil, že ho európski partneri a veritelia „vydierajú“ a to podľa neho nie je v súlade s princípmi EÚ.
V súčasnosti sa majú gréckou dlhovou krízou opäť zaoberať ministri financií eurozóny, teda takzvaná euroskupina. Podľa hovorcu gréckej vlády sa grécky minister financií Janis Varufakis zasadanie euroskupiny zúčastní a bude svojich kolegov informovať o plánovanom referende.
Aktualizované 28. júna 2015 o 8:10
Čo povie hlas ľudu
Grécky parlament podľa očakávania schválil usporiadanie referenda o prijatí návrhu medzinárodných veriteľov na riešenie gréckej dlhovej krízy. Má sa uskutočniť 5. júla, ako si prial grécky premiér A. Tsipras. Informovali o tom zahraničné agentúry.
Podľa AP tak vzniká otázka, či Grécko môže zostať v eurozóne. Predseda Európskej Rady Donald Tusk v nedeľu povedal, že krajina má zostať medzi štátmi, ktoré používajú jednotnú menu.
Pre vládny návrh referenda hlasovalo 178 poslancov, proti 120 a dvaja sa zdržali. Pre plebiscit o dohode s veriteľmi bola vládna radikálna ľavica a jej spojenci zo strán nacionalistov a krajnej pravice. Proti boli predovšetkým konzervatívci, socialisti a komunisti.
Grécky premiér v prejave k poslancom v noci na nedeľu vyjadril presvedčenie, že v referende „grécky ľud povie ultimátu veriteľov dôrazné nie“.
Podľa gréckeho ministra financií J. Varufakisa ohrozuje odmietnutie predĺžiť program o dni či týždne tak, aby sa mohlo referendum uskutočniť, demokratickú dôveryhodnosť euroskupiny.
Luxemburský minister financií Pierre Gramegna povedal, že Grécko nedalo ďalším členom euroskupiny inú možnosť, ako hlasovať proti predĺženiu programu. Náhle oznámenie referenda bez informovania partnerov nielenže všetkých prekvapilo, ale otriaslo aj dôverou v Grécko.
Grécka delegácia podľa neho najprv v piatok odišla uprostred rokovania a potom premiér oznámil referendum a zároveň odporučil obyvateľom, aby hlasovali proti záchrannému programu, ktorý ešte nebol dokončený.
Vo Frankfurte nad Mohanom má v nedeľu zasadať rada guvernérov ECB. Podľa komentátorov je osud Grécka v ich rukách. „Grécko je a má zostať členom eurozóny,“ povedal D. Tusk. Dodal, že rokuje s predstaviteľmi krajín o udržaní celistvosti zóny 19 krajín po tom, čo podľa Reuters 18 ministrov financií rokovalo v Bruseli bez svojho gréckeho partnera.
Aktualizované 28. júna 2015 o 12:35
Po vypršaní bude referendum neplatné
Grécke referendum bude neplatné po tom, čo v utorok vyprší súčasný program, vyhlásila to v nedeľu šéfka MMF Christine Lagardeová. Francúzsky premiér Manuel Valls v nedeľu vyhlásil, že usporiadanie referenda je rozhodnutím gréckej vlády a nie je možné ho kritizovať. Existuje však vraj reálna hrozba vystúpenia Grécka z eurozóny v prípade, že Gréci v referende návrhy veriteľov odmietnu.
Podľa niektorých predstaviteľov európskych štátov a veriteľských inštitúcií už referendum nemá zmysel, pretože už nie je o čom rokovať. Grécka vláda okrem toho občanom odporúča, aby návrhy zamietli.
Ch. Lagardeová taktiež vyhlásila, že pokiaľ sa Grécko jasne vyjadrí v prospech zotrvania v eurozóne a za obnovenie ekonomiky, veritelia by ešte boli ochotní to s Gréckom skúsiť. Podľa šéfky MMF má grécka vláda stále čas na rozmyslenie a prijatie návrhov eurozóny.
Podľa M. Vallsa existuje „reálne riziko vystúpenia“ Grécka z eurozóny v prípade odmietnutia návrhov veriteľov v referende a zároveň vyzval grécku vládu, aby opäť išla rokovať.
Rakúsky minister financií Hans Jörg Schelling v nedeľu upozornil, že z eurozóny sa nedá vystúpiť. Grécko by muselo najprv požiadať ostatné krajiny o vystúpenie z EÚ a tie by s tým museli súhlasiť. Až potom by Grécko pravdepodobne mohlo opustiť aj eurozónu, vyhlásil H. J. Schelling v rozhovore s denníkom Die Presse.