V rozhovore s novinármi po neformálnom zasadnutí ministrov zahraničia N. Kotzias podľa gréckej televízie Skai tvrdil, že „pôjde o milióny prisťahovalcov a tisíce džihádistov, ktorí prídu do Európy, ak sa Grécko ekonomicky zrúti“.
Zároveň dodal, že „západný Balkán je destabilizovaný“. Podľa neho tvorí Ukrajina, Sýria, Irak a severná Afrika jednu hrozivú „kosu“, ktorá je pripravená seknúť.
N. Kotzias tiež označil za „kultúrny rasizmus“ to, ako sa zvyšok Európskej únie ku Grécku chová. Myslel tým neústupnosť krajín eurozóny voči úsiliu novej vlády v Aténach dosiahnuť zmiernenie dlhovej záťaže, úsporných opatrení a štrukturálnych reforiem.
Podľa N. Kotziasa by Európania mali spôsob správania ku Grécku zmeniť, čo je vraj „geostrategická nutnosť“. Predstaviteľov eurozóny obvinil z toho, že sa rozhodli „rozdrviť“ vládu strany SYRIZA „už od prvých dní“ a že na to idú „pomaly, ľahúčko“. „Čo to ale prinesie? Pravicový extrémizmus a chaos,“ zdôraznil grécky minister zahraničia.
Grécky viceminister vnútra Janis Panusis už koncom februára pohrozil, že Grécko nechá 300-tisíc až 500-tisíc imigrantov odísť do ďalších európskych krajín. Požadoval totiž od EÚ väčšiu pomoc pri riešení problému s prílevom ilegálnych prisťahovalcov.
Ak sa Európa nezačne solidárnejšie podieľať na starostlivosti o prisťahovalcov, bude to musieť Grécko zohľadniť, tvrdil viceminister. „Inak vydáme cestovné dokumenty 300-tisíc imigrantom a tí zaplavia Európu,“ dodal J. Panusis.
Grécko, ktoré leží na juhovýchodnom cípe Európy, čelí v posledných rokoch veľkým utečeneckým vlnám podobne ako Taliansko z juhu. Príliv nelegálnych migrantov prichádzajúcich do Grécka cez Egejské more sa podľa minuloročných údajov Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v priebehu jedného roka viac ako strojnásobil. Grécke prisťahovalecké centrá na taký počet ľudí nestačia. Na miestach určených pre stovky osôb sa ich pravidelne tiesnia tisíce.