Grécko v sobotu opustilo takzvaný rámec sprísneného dohľadu Európskej únie (EÚ). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters. Išlo o súčasť reforiem, ktoré sa Atény zaviazali plniť výmenou za úverovú pomoc od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu, píše AFP. 

Tento krok znamená po 12 rokoch ukončenie ťažkej kapitoly pre občanov Grécka a jeho ekonomiku a vráti krajine väčšiu slobodu pri rozhodovaní o svojich politikách, uviedol premiér Kyriakos Mitsotakis.

Od roku 2018

Európska komisia (EK) aktivovala rámec sprísneného dohľadu v júli 2018 po ukončení záchranného programu. Cieľom bolo dokončenie, realizácia a pokračovanie už dohodnutých reforiem v súlade so záväzkami gréckej vlády.

Krajina sa v dôsledku dlhovej krízy dostala do veľkých finančných problémov a v rokoch 2010 až 2015 dostala tri medzinárodné balíky finančnej pomoci od Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) v celkovej hodnote 260 miliárd eur. Grécka ekonomika v tomto období klesla o 25 percent. Od roku 2018 sa Atény opäť dokážu financovať na trhu.

Získanie ratingu ďalším cieľom

„Dvanásťročná perióda, ktorá spôsobila bolesť našim občanom, sa uzatvára,“ uviedol Mitsotakis. „Vystúpenie z rámca sprísneného dohľadu znamená väčšiu národnú slobodu pre naše ekonomické voľby,“ priblížil. Grécky premiér dodal, že ukončenie rámca je tiež krokom k ďalšiemu cieľu, ktorým je opätovné získanie ratingu v investičnom pásme.

 „Dnešné Grécko je iné Grécko. Zaznamenali sme silný rast a výrazný pokles nezamestnanosti o tri percentá od minulého roka a päť percent od roku 2019,“ dodal premiér.

Koniec rámca sprísneného dohľadu listom zo začiatku augusta potvrdili aj podpredseda EK Valdis Dombrovskis a komisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni.

Na pokraji bankrotu

V novembri 2009 sa Atény ocitli na pokraji bankrotu, čo viedlo k finančnej kríze v celej eurozóne. Výmenou za hotovosť 289 miliárd eur a s cieľom zabrániť vypadnutiu Grécka z eurozóny „trojka“ zložená z Medzinárodného menového fondu, EÚ a Európskej centrálnej banky požadovala od Atén plošné reformy. Ich súčasťou bolo obmedzenie štátnych výdavkov, znižovanie platov, zvyšovanie daní, privatizácia a ozdravenie verejných financií.

Grécka ekonomika sa prepadla o vyše štvrtinu a nezamestnanosť stúpla na takmer 28 percent.

Záchrana bola poskytnutá aj Španielsku, Portugalsku, Cypru a Írsku. Všetky krajiny spolu s Aténami stále ostávajú pod dohľadom veriteľov a musia pokračovať v splácaní dlhov. V prípade Grécka to bude trvať ešte dve generácie, pričom posledné pôžičky majú byť splatené v roku 2070.

Podľa projekcií Európskej komisie porastie grécka ekonomika v tomto roku o 4 percentá, priemer eurozóny je 2,6 percenta. Grécka miera nezamestnanosti je však jedna z najvyšších v menovej únii, minimálna mzda jedna z najnižších a dlh krajiny predstavuje 180 percent hrubého domáceho produktu

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa teší po schválení svojho protiinflačného balíka na pomoc rodinám na 65. schôdzi parlamentu v Bratislave v utorok 24. mája 2022. Za hlasovalo 83 zo 131 prítomných poslancov. Na voľnočasové aktivity dostanú od januára budúceho roku deti od piatich do 18 rokov každý mesiac 60 eur. Zvýši sa aj suma daňového bonusu a vzrastie aj prídavok na dieťa - a to najskôr od júla tohto roku a potom aj od januára budúceho roka. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Grécka cesta Igora Matoviča. Žiadny obed nie je zadarmo, odkazuje financmajstrovi Viskupič