Grécko navrhuje položiť kábel, ktorý by prenášal elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov do Rakúska a do južnej časti Nemecka. Uviedol to dnes grécky minister energetiky Kostas Skrekas. Európska únia sa teraz pomocou zvyšovania výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov snaží obmedziť závislosť od dodávok fosílnych palív z Ruska.
Grécko má priaznivé podmienky na výrobu elektriny zo slnečnej a veternej energie. Grécka vláda teraz podporuje investície do energetiky s cieľom do roku 2030 viac ako zdvojnásobiť podiel obnoviteľných zdrojov na spotrebe elektriny na 70 percent, uviedla agentúra Reuters.
Skrekas uviedol, že návrh na položenie kábla, ktorý by prechádzal cez Albánsko a ďalšie balkánske krajiny, už grécka vláda predložila jeho náprotivkom v Rakúsku a Nemecku. Dodal, že kábel by mal počiatočnú kapacitu tri gigawatty, ktorú by bolo možné zvýšiť na deväť gigawattov.
Podľa zdroja z gréckeho ministerstva energetiky sa teraz s Rakúskom a Nemeckom rokuje o podmienkach realizácie a financovania tohto projektu. Minulý týždeň Grécko spolu s Cyprom slávnostne začalo práce na položení podmorského kábla, ktorý má prepojiť elektrické siete v Izraeli, na Cypre a v Grécku. Kábel s kapacitou 2-tisíc megawattov má merať 1 208 kilometrov a je označovaný za najdlhší podmorský elektrický kábel na svete.
V minulom roku Grécko podpísalo s Egyptom dohodu, ktorá pripravuje pôdu na položenie podmorského kábla, ktorý by do Európy dodával elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov v Afrike.