Dva turecké stíhacie bombardéry museli byť eskortované z gréckeho vzdušného priestoru nad ostrovom Agathonisi, uviedli v stredu podľa agentúry DPA grécke armádne zdroje.

Prelet nad územím inej krajiny bez povolenia

Počet preletov tureckých stíhačiek nad gréckym územím tak tento rok stúpol na 163; a turecké lietadlá vstúpili do gréckeho vzdušného priestoru bez povolenia dovedna 5 774-krát.

Prelet nad územím inej krajiny bez povolenia je považovaný za závažné narušenie jej suverenity, pripomína DPA. Európska únia Turecko za takého incidenty v minulosti pravidelne kritizovala.

Prelety sú jedným z hlavných dôvodov zhoršenia vzťahov medzi Ankarou a Aténami napriek skutočnosti, že obe krajiny sú členmi Severoatlantickej aliancie.

Vzťahy medzi Ankarou obviňuje Aténami sú vypäté

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v uplynulých týždňoch pohrozil Grécku vojenskou akciou. Zašiel tak ďaleko, že varoval pred príchodom tureckých jednotiek „uprostred noci".

Ankara obviňuje Atény, že nelegálne podnikajú vojenské operácie na gréckych ostrovoch vo východnej časti Egejského mora. Grécko namieta, že militarizácia je potrebná v dôsledku množstva lodí, ktoré kotvia pozdĺž západného pobrežia Turecka blízko gréckych ostrovov Chios, Lesbos a Rodos. Atény sa pritom odvolávajú na svoje právo na sebaobranu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Turecko a Grécko sa napriek sporom spolu zúčastnia na námornom cvičení NATO