(Aktualizované 27. 4. 2010, 22:36)

Agentúra Standard & Poor's znížila ratingové hodnotenie dlhodobých záväzkov Grécka i Portugalska. Grécku dala špekulatívny rating na úrovni BB-plus a Portugalsku znížila hodnotenie z A-plus na A-mínus. Obom krajinám hrozí ďalšie zníženie ratingu. Informoval o tom Wall Street Journal.

„Zníženie je výsledkom nášho aktualizovaného hodnotenia politických, hospodárskych a rozpočtových problémov, ktorým čelí grécka vláda,“ napísali podľa Wall Street Journal analytici S&P v stanovisku k zníženiu gréckeho ratingu. Obávajú sa zároveň, že krajina si nedokáže s týmito problémami úspešne poradiť.

Napriek úsporným opatreniam vlády si S&P myslí, že Grécko bude mať problémy so znížením svojho dlhu. "Naše aktualizované predpoklady o hospodárskych a rozpočtových perspektívach Grécka nás vedú k záveru, že schopnosť splácať úvery už nie je v súlade s investičným ratingom," tvrdia analytici S&P. Grécko sa tak stalo prvou krajinou v eurozóne so špekulatívnym ratingom.

Nižší rating pre Portugalsko prichádza v čase, kedy sa táto krajina intenzívne spomína ako možné „druhé Grécko“. Podľa S&P ani tamojšia vláda nedokáže úspešne bojovať s narastajúcim dlhom. Vlani portugalská vláda hospodárila s deficitom na úrovni 9,4 percenta HDP. Celkový dlh vlády pritom dosahuje 77 percent. Aj keď oba ukazovatele presahujú Európskou úniou akceptovanú úroveň, za Gréckom stále zaostávajú. Grécko minulý rok vykázalo deficit 14,3 percenta HDP a dlh krajiny dosahuje 115 percent HDP.

„Dôvod, prečo nás Portugalsko znepokojuje, nie je, že jeho verejný dlh je príliš vysoký, ale že portugalská ekonomika skutočne nerastie,“ povedal pre Bloomberg ekonóm BNP Paribas Kenneth Wattret. Podľa profesora na Harvarde Kennetha Rogoffa patrí Portugalsko medzi krajiny, ktoré sú ľahko zraniteľné a môžu potrebovať pomoc.

Portugalsku hrozí, že pre jeho zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu a teraz už aj znížený rating, budú chcieť investori čoraz vyššie výnosy z vládnych dlhopisov. Krajina tak bude musieť platiť stále vyššie úroky, čo bude naďalej prehlbovať jej zadlženie. Ocitla by sa tak v rovnakej situácii ako Grécko, ktoré potrebuje pomoc od Medzinárodného menového fondu a eurozóny, aby sa dokázalo vymotať z tejto špirály.

Na zníženie ratingov Grécka a Portugalska okamžite zareagovalo euro i akcie. Euro po oznámení nových ratingových známok prudko oslabilo na úroveň 1,318 dolára za euro. V utorok tak stratilo 2,2 centa, respektíve 1,64 percenta svojej hodnoty. Dostalo sa tak na najnižšiu úroveň za posledný rok. Nemecký akciový index DAX sa dnes prepadol o 2,73 percenta a obchodovanie uzatvoril na 6 159 bodoch. Londýnsky index FTSE 100 prišiel o 2,61 percenta a obchodovanie ukončil na 5 603 bodoch

Strácajú aj americké akcie. Index Dow Jones padol pod 11-tisíc bodov, keď oproti svojej otváracej hodnote prišiel o 1,90 percenta alebo 213 bodov. Širší index S&P 500 prišiel o 2,34 percenta a utorkové obchodovanie uzatvoril na hladine 1 184 bodov.

Prudko sa zvýšili aj výnosy gréckych i portugalských vládnych dlhopisov. Náklady na ich poistenie pre prípad platobnej neschopnosti Grécka (CDS) vyskočili na nový rekord 821 bázických bodov. Podľa Financial Times Deutschland to znamená, že zaistenie dlhopisov v hodnote 10 miliónov eur proti bankrotu Grécka aktuálne stojí 821-tisíc eur. Portugalské CDS vzrástli o 54 bázických bodov na 365 bodov.

Grécko v piatok požiadalo eurozónu a Medzinárodný menový fond o poskytnutie sľúbenej pomoci vo výške 45 miliárd eur. Potom sa však začali ozývať hlasy, najmä z Nemecka, že Grécko nemá peniaze ešte zďaleka isté a bude musieť pristúpiť na radikálne opatrenia, aby ich dostalo. Po dnešnom znížení ratingu však nemecký minister financií Wolfgang Schäuble ubezpečoval, že Grécku pomôžu. „Teraz musí ísť o to, aby sme záchranný balík, skonkretizovali a zrealizovali a vyslali tým jasný signál, že Grécko nenecháme padnúť,“ povedal v rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt.

Grécko potrebuje čo najskôr získať peniaze, aby mohlo v máji splatiť desať miliárd eur. Analytici však upozorňujú, že ani sľúbených 45 miliárd nemusí stačiť, ale uhasia len aktuálny nedostatok peňazí. Grécko má v najbližších piatich rokoch splatiť 230 miliárd eur.

Foto na titulke – Flickr.com