Grécka vláda včera schválila balík nových úsporných opatrení a privatizačný program v hodnote 50 miliárd eur. Tieto kroky sú nevyhnutné, aby krajina získala ďalšiu finančnú pomoc. Parlament bude o novom balíčku hlasovať koncom júna.
Úspory majú spolu s vyššími daňovými príjmami do rozpočtu priniesť ďalších 6,4 miliardy eur. Vláda premiéra Jorgosa Papandreua z ľavicovej strany PASOK naplánovala výrazné zníženie počtu zamestnancov verejného sektora, reštrukturalizáciu a uzatvorenie niektorých verejných podnikov a zmeny v platbách sociálnych dávok. Na príjmovej stránke rozpočtu sa majú obmedziť daňové výnimky, zvýšiť majetkové dane a vláda sľubuje ofenzívny boj s daňovými únikmi.
Novým ekonomickým programom a privatizáciou podmienila spoločná komisia Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu uvoľnenie ďalšej splátky minuloročného dohodnutého úveru vo výške 110 miliárd eur. V súčasnosti sa však už počíta s novým programom trojročnej pomoci, ktorý podľa agentúry Reuters dosiahne 120 miliárd eur.
Grécka vláda sa v privatizačnom programe zaviazala v tomto a budúcom roku predať svoje podiely v štátnych firmách za približne 50 miliárd eur. Podľa údajov denníka Wall Street Journal v roku 2013 privatizačné plány počítajú s ďalšími 77 miliardami eur a v rokoch 2014-15 by malo ísť spolu o 85 miliárd eur.
Do privatizačného zoznamu pre nasledujúce dva roky sa dostali akcie širokého spektra firiem z rôznych odvetví – napríklad aténske letisko, vodárne v Solúne, štátne lotérie, banky Hellenic Postbank či Hellenic Agricultural Bank, železnice, licencie na mobilné služby, poštu, zlaté bane, rafinéria Hellenic Petroleum, ale aj kasíno Mont Parnes či dostihová stávková spoločnosť. Vzhľadom na výbušnú povahu gréckeho obyvateľstva bude ale pravdepodobne privatizácia gréckych firiem ohrozená štrajkmi a nepokojmi, čo môže odradiť veľa zahraničných záujemcov a znížiť ceny predávaných štátnych podielov vo firmách.
Makroekonomický scenár Grécka od ECB, Medzinárodného menového fondu a vlády v Aténach počíta, že grécka ekonomika sa zbaví recesie v budúcom roku, keď má po troch rokoch podrásť o 0,6 percenta. Miera nezamestnanosti má podľa dokumentu kulminovať v roku 2013 na 15 percentách, aktuálne však už presahuje 16 percent. Nárast čistých vládnych záväzkov voči zahraničiu by sa mal v roku 2013 zastaviť na 144 miliardách eur. Veľmi optimisticky vyzerá aj predpoveď zníženia vládneho deficitu z minuloročného 10,5 percenta výkonu ekonomiky na 2,6 percenta v roku 2014.
Ilustračné foto na titulke - TASR / AP