Grécko, označované za miesto zrodu demokracie, postihla séria škandálov, čo vytvára pocit, že spravodlivosť sa vytráca a tí, ktorí sú pri moci, to nechcú napraviť. Alebo, ešte horšie, sú za to zodpovední, uvádza portál Politico.

„Existuje pocit systematického a koordinovaného úsilia bagatelizovať určité incidenty,“ povedal grécky ombudsman Andreas Pottakis. Portál menuje tri veľké prípady z posledných rokov, ktoré otestovali dôveru krajiny v justíciu. Dva z nich súvisia s katastrofami: vlaková nehoda vo februári 2023, ktorá si vyžiadala 57 obetí, a stroskotanie lode pri pobreží Peloponézu v lete minulého roka, pri ktorom sa predpokladá, že sa utopili stovky ázijských a afrických migrantov.

Tretím je škandál so špionážnym softvérom, ktorý zatriasol vládou premiéra Kyriakosa Mitsotakisa. Najvyšší súd minulý týždeň očistil gréckych politikov, políciu a spravodajské služby od akejkoľvek viny.

Viac ako 5780 jednorazových dávok heroínu sa zo zahraničia pokúšala previezť 38-ročná Jana A. z Nitry. Z Kosova smerovala cez Slovensko do Česka spolu s dvomi deťmi a tromi balíkmi s obsahom hnedého práškovitého materiálu. Informovala o tom bratislavská krajská polícia.
Neprehliadnite

Vyčíňanie drogových gangov nezastavili včas. Švédsko slúži ako varovný príklad pre Európu

„Vytvára sa falošný dojem fungujúcej demokracie, keď parlamentné vyšetrovacie výbory nedokážu efektívne vykonávať svoju prácu,“ povedal Vas Panagiotopoulos, ktorý spravodajsky pokrýva Grécko pre Reportérov bez hraníc, neziskovú organizáciu, ktorá obhajuje slobodu tlače.

Gréci vnímajú, že verejné štandardy sa zhoršili, pričom verbálne útoky na novinárov zo strany vysoko postavených politikov sú bežné, nezávislé orgány sú podkopávané, viackrát boli migranti údajne vrátení, polícia zaznamenala zvyšujúcu sa brutalitu a pluralizmus médií a občianska spoločnosť sú ohrozené.

Podľa prieskumu uskutočneného pre Eteron Institute pri príležitosti 50. výročia návratu Grécka k demokracii dôveruje súdnictvu iba 29 percent ľudí. Premiér K. Mitsotakis napriek tomu krajinu obhajoval. „Vždy som veril, že musíme dôverovať gréckemu justičnému systému,“ povedal premiér.

Ďalšie dôležité správy

Gunnar Strömmer
Neprehliadnite

Severské krajiny sa spájajú proti násilným gangom, žiadajú prísnejšie regulácie na internete