Za najväčšími únikmi na daniach nie sú milionári a grécki politici, ktorí si napríklad svoje úspory ukladali na švajčiarskych účtoch, ale sú to práve malí podnikatelia, vyplýva z analýzy University of Chicago, na ktorú upozornil blog Pseudoerasmus.com.
Autorom štúdie sa podarilo dostať k citlivým dátam o úveroch domácností z veľkej gréckej banky (bez uvedenia názvu). Z údajov o kreditných kartách, hypotékach a podnikateľských úveroch odhadli skutočný príjem daňovníkov a získali tak dôkaz, že v Grécku sú daňové úniky národným športom.
Banky sa klamstvám prispôsobili
Priemerný grécky živnostník vynakladá na splatenie svojich úverov 82 percent svojich príjmov – v napríklad v USA je limit na poskytnutie ďalšej pôžičky len 30 percent. To znamená, že grécke banky buď podstupovali obrovské riziko a úvery dávali klientom, pri ktorých hrozilo, že pôžičku nebudú mať z čoho splatiť. Alebo sa malí grécki podnikatelia naučili klamať o svojej bonite, aby podmienkam bánk vyhoveli.
Pravda je niekde uprostred. V gréckych bankách určite poznali reálnu ekonomickú situáciu žiadateľov o úvery. Vypracovali si preto vlastné špecifické vzorce výpočtov skutočných príjmov, ktoré upravili podľa povolaní dlžníkov. Banky si teda pravdepodobne uvedomovali, že im klienti pri žiadostiach o úvery klamú. No keďže ich chceli získať ako klientov, spolupodieľali sa na systéme, ktorý umožňuje obchádzať daňový systém.
Týka sa to hlavne povolaní, kde je nepriznávanie príjmov tiché pravidlo alebo kde dlžníci vedia v kreatívnom účtovníctve plávať – ide o lekárov, právnikov, účtovníkov a ľudí z finančného sektora.
Keď sa analytici pozreli na ich priznané príjmy, zistili, že viac ako 100 percent ich príjmov zhltnú náklady na splátky úverov, čo je evidentne nereálne. Navyše z údajov bánk vyplýva, že pôžičky lekárom alebo účtovníkom nie sú rizikovejšie ako úvery ľuďom, ktorí majú „finančnú rezervu“ v rozpočte.
Tabuľku a príbeh „chudobných“ Grékov v Porsche Cayenne nájdete na ďalšej strane