Obyvatelia Grécka v nedeľu hlasujú v parlamentných voľbách. Hlavnými favoritmi sú strana Nová demokracia súčasného premiéra Kyriakosa Mitsotakisa a opozičná ľavicová Syriza, na čele ktorej je expremiér Alexis Tsipras.
Občania rozhodujú o zložení 300 členného gréckeho parlamentu. V krajine je približne 9,8 milióna oprávnených voličov.
Volebné miestnosti sa otvorili o 7:00 miestneho času a zatvoriť sa majú o 19:00 Prvé predbežné výsledky by mali byť známe v nedeľu večer. Gréci žijúci v zahraničí mali možnosť odvoliť v sobotu.
Hlavní favoriti
Mitsotakis je premiérom od júla 2019. Nová demokracia vtedy získala najvyšší počet hlasov v parlamentných voľbách a Mitsotakis vo funkcii nahradil Tsiprasa, ktorý bol premiérom od roku 2015.
Súčasný premiér prispel k zvládnutiu pandémie koronavírusu v Grécku i dvoch kríz so susedným Tureckom. Uškodil mu však škandál spojený s odpočúvaním opozičných politikov a februárové vlakové nešťastie, pri ktorom prišlo o život 57 ľudí.
Tsipras sa premiérom stal počas finančnej krízy v roku 2015, keď jeho strana Syriza vytvorila vládnu koalíciu s pravicovo-populistickou stranou Nezávislí Gréci.
Ťažké vytvorenie koalície
O zvolenie sa v nedeľu uchádza viac než 30 strán, no len šesť z nich má realistickú šancu získať tri percentá hlasov, ktoré sú potrebné na vstup do parlamentu. Mitsotakisova Nová demokracia by podľa prieskumov mohla získať približne o šesť percent viac než Tsiprasov blok.
Víťaz nedeľňajších volieb bude mať tri dni na to, aby sa dohodol na vládnej koalícii s ďalšou stranou alebo stranami. Ak sa mu to nepodarí, poverenie na vytvorenie vlády dostane strana s druhým najvyšším počtom hlasov.
Z dôvodu výrazných názorových rozdielov medzi dvomi hlavnými stranami a štyrmi menšími, ktoré by sa mohli dostať do parlamentu, však bude vytvorenie koalície náročné. V takom prípade by sa 2. júla konali ďalšie voľby, v ktorých by sa uplatnil nový volebný zákon. Na základe neho víťaznej strane pripadne ešte ďalších 50 parlamentných kresiel.