Každú jar ovládnu Slovensko majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Niet sa čomu čudovať, keďže ide o súťaž, ktorá je s krajinou previazaná už od prvých rokov jej samostatnosti. Súťaž domáci tím otvoril v roku 1993 remízou 2 : 2 s Francúzskom, pričom historicky prvý gól súperovi uštedril Vlastimil Plavucha.
Úspechy a prehry
Počas tohto roka sa hráčom podarilo udržať aj ich najdlhšiu sériu bez prehry, konkrétne štrnásť zápasov. Na druhej strane sa najdlhšia séria víťazstiev tímu podarila počas roku 1995, kedy vyhrali desaťkrát po sebe. Číslo desať sa im však stalo osudným v roku 2004, pretože vtedy Slovensko zaznamenalo najdlhšiu sériu bez výhry.
Negatívna reťaz sa mužstva držala aj v deväťdesiatych rokoch, kedy, bohužiaľ, prehrali šesťkrát za sebou. Obe negatívne obdobia sa však hráčom podarilo prekonať, čo dokazujú rekordné víťazstvá tímu. Historicky najviac gólov, dvadsať, sa mu podarilo uštedriť Bulharsku, pätnásť Maďarsku a štrnásť skončilo v bránke Francúzska a Rumunska.
Málokto vie, že Slováci rekordne zdolali dokonca aj Kanadu, a to v roku 1993. Hráči skórovali jedenásťkrát, pričom neinkasovali ani jeden gól. Tak to však nebolo vždy. Najväčšia porážka prišla od Spojených štátov amerických, ktoré zápas ukončili suverénnym víťazstvom 2 : 9.
Kanadská taktovka
Ďalšou zaujímavosťou je, že slovenskú hokejovú reprezentáciu viedli dlhé roky domáci tréneri. Prvýkrát sa tím pod zahraničnú taktovku dostal v roku 2010, pričom konkrétne išlo o Kanaďana Glena Hanlona. V roku 2017 Výkonný výbor Slovenského zväzu ľadového hokeja za trénera opäť vybral Kanaďan Craig Ramsay, ktorý na tomto poste pôsobí aj v súčasnosti.
So svojimi hráčmi má čo doháňať, keďže len víťazný rok 2002 pozostával z niekoľkých rekordov vtedajších zlatých chlapcov. Tí ovládli štatistiky celej súťaže. Napríklad Miroslav Šatan sa stal najproduktívnejším hráčom majstrovstiev. Ako kapitán pritom pomohol so zápisom slovenskej reprezentácie do ich kroniky nielen získaním zlatej, ale aj striebornej a bronzovej medaily.
Titul najlepšieho strelca si zase z majstrovstiev v roku 2002 odniesol Peter Bondra a žiaden z obrancov súťaže si nedokázal získať toľko bodov ako Richard Lintner. Nie je preto prekvapením, že sa všetci traja hráči dostali aj do All-Star tímu a reprezentovali tak Slovensko na svetovej úrovni.
Anketa, ktorá zaváži
Svetové ocenenia získal aj slovenský produkt Goral Vodka MASTER. Práve preto si chce jej výrobca GAS Familia v siedmom ročníku ankety „77 dôvodov, prečo mám rád Slovensko“ pripomenúť svetový úspech Slovákov na majstrovstvách sveta v hokeji v roku 2002.
Ide o najrozsiahlejší prieskum verejnej mienky, ktorý spoločnosť každoročne organizuje v spolupráci s týždenníkom TREND. V rámci neho budú môcť respondenti počas siedmich týždňov vybrať víťazov siedmich kategórií, ktorých podpisy budú zvečnené na limitovanom počte 77 fliaš v hokejovom dizajne vrátane podpisov víťazných hokejistov.
Unikátnosť edície pritom spočíva aj v dizajne fľaše, ktorý každoročne spracuje iný slovenský dizajnér alebo dizajnérka. V predchádzajúcich ročníkoch boli na 1,75- litrovej fľaši takto zvečnené napríklad významné ženské a mužské osobnosti Slovenska či sedem divov slovenskej architektúry.