Colin Huang založil niekoľko mierne úspešných herných a e-commerce podnikov a potom si dal rok pauzu, aby si premyslel ďalší krok. Bývalý inžinier z Googlu nakoniec v roku 2015 vytvoril Pinduoduo, e-commerce platformu na predaj veľmi lacných produktov s masívnymi akciami. Rýchlo sa tak dostal medzi najbohatších ľudí sveta, pričom jeho čisté imanie začiatkom roka 2021 dosiahlo vrchol a malo hodnotu 71,5 miliardy dolárov.

Rovnako ako mnohí „covidoví boháči“, aj on o majetok prišiel rovnako rýchlo, ako k nemu prišiel. Jeho hodnota zhruba za rok klesla o 87 percent. Potom sa stalo niečo prekvapivé.

Huangova spoločnosť PDD sa vrátila na scénu a pod značkou Temu začala expandovať mimo Číny, vďaka čomu sa jej podarilo vytrhnúť z pazúrov trvalo slabej domácej ekonomiky. V dôsledku toho sa 44-ročný Huang stal najbohatším človekom Číny. S majetkom v hodnote 48,6 miliardy dolárov vytlačil Čung Šan-šana, ktorý sa na prvom mieste držal od apríla 2021.

Huangov pozoruhodný vzostup poháňala najmä zmena správania čínskych spotrebiteľov. To ovplyvnila najmä kríza na realitnom trhu. Zakladateľ Temu je navyše prvým podnikateľom z technologického odvetvia, ktorý sa dostal na vrchol rebríčka po tom, čo vláda zvýšila tlak na súkromné podniky a podkopala jeho rivalov, akým je Jack Ma z Alibaby.

Ďalšie dôležité správy

Temu.
Neprehliadnite

Čínska platforma Temu bude v EÚ podliehať prísnejším pravidlám, rozhodla komisia