Detaily, akými prostriedkami to má Calico dosiahnuť, či o počte zamestnancov firmy a výdavkoch na ňu zatiaľ Google neprezradil. Podľa zdrojov, ktoré spomína časopis Time, by mala začať s malým počtom zamestnancov a najprv by mala pracovať na výskume nových technológií.
"Choroba a starnutie ovplyvňujú rodiny nás všetkých. Od zníženej schopnosti pohybu až po duševné problémy, ktoré prichádzajú s vekom, až po život ohrozujúce ochorenia, ktoré si vyžadujú veľké fyzické a emocionálne obete od jednotlivcov a ich rodín," povedal na margo založenia firmy šéf Googlu Larry Page.
Na jej čele bude stáť Arthur Levinson. Ten je predseda predstavenstva biotechnologickej firmy Genentech, ako aj spoločnosti Apple, ktorý je konkurentom Googlu na poli mobilných operačných systémov. Na oboch pozíciách zotrvá aj naďalej. "Väčšinu života som sa venoval vede a technike s cieľom zlepšenia ľudského zdravia. Larryho veľký záujem o pokrok ma inšpiroval a som nadšený z toho, čo nás čaká," vyhlásil A. Levinson, ktorý bude aj investor spoločnosti.
L. Page dodal, že verí, že vďaka možnostiam, ktoré prináša dostatočne neprebádaná oblasť biotechnológií, by mohli v dlhšom časovom horizonte vylepšiť životy miliónov ľudí.
Podľa šéfa Google sú ešte len na začiatku, no už teraz má podľa neho tím Calico jasno v tom, že prvou chorobou, ktorej sa bude venovať bude rakovina. Rôzne formy zhubných nádorových ochorení patria k najrozšírenejším smrteľným chorobám po celom svete, a preto sa na ich liečbu budú snažiť zamerať. "O riešení rakovinového problému rozmýšľame ako o veľkej veci, ktorá úplne zmení svet," povedal L. Page pre Time.
Zároveň si však uvedomuje časovú náročnosť celého projektu. "V niektorých odvetviach trvá desať aj dvadsať rokov kým sa prepracujete od nápadu k niečomu reálnemu. Zdravotná starostlivosť je určite jedným z nich," dodal.
Skeptický postoj k projektu už stihli zaujať viacerí zdravotnícki odborníci. Podľa Davida Brailera, výkonného riaditeľa spoločnosti Health Evolution Partners, si nemohla technologická firma stanoviť vyšší cieľ. "Predĺženie života je v rebríčku ľudských cieľov tak vysoko, ako sa len dá," cituje ho portál Los Angeles Times.
Pre Google ide o ďalší z projektov, ktorými sa spoločnosť, ktorú dostal do povedomia najprv vyhľadávač, neskôr Gmail a v mobilnej ére operačný systém Android, snaží preniknúť aj do ďalších oblastí života.
Už niekoľko rokov vyvíja vlastný automatizovaný automobil schopný prevádzky bez šoféra, testuje inteligentné okuliare Google Glass či pomocou špeciálnych balónov chce pripojiť do internetu aj najodľahlejšie kúty Zeme.