Spojené štáty čelia rizikám podobným tým z 30. rokov 20. storočia, ktoré v konečnom dôsledku viedli k druhej svetovej vojne. Podľa generálneho riaditeľa Atlantickej rady Fredericka Kempeho sa na tieto hrozby dnes zameriava čoraz viac generálnych riaditeľov veľkých korporácií.
Web CNBC pripomína, že predseda predstavenstva JPMorgan Jamie Dimon nedávno varoval: „Toto môže byť najnebezpečnejší čas, aký svet zažil za posledné desaťročia.“
„Každý generálny riaditeľ, všetky banky, s ktorými hovorím, zohľadňujú vo svojom uvažovaní geopolitiku spôsobom, akým to pred piatimi rokmi nerobili,“ povedal F. Kempe na virtuálnom summite CNBC Global Evolve.
Tento postoj sa v nich nezakorenil až po vypuknutí vojny na Blízkom východe medzi Izraelom a Hamasom. Utváral sa posledných päť rokov, keďže séria exogénnych šokov narušila status quo na trhoch. „Putinova vojna na Ukrajine zapôsobila ako budíček,“ pokračuje šéf Atlantickej rady. „Nikto nehovorí, že to neovplyvní podnikanie. Geopolitika sa vkráda do zasadacích miestností tak, ako ešte nikdy.“
Posledné tri hlavné inflexné body v histórii boli prvá a druhá svetová vojna a studená vojna, no teraz sú napätie a riziká vyššie ako kedykoľvek predtým. „Svet je prepojený neporovnateľne viac, ako v minulosti, technológie sú schopné napáchať väčšie škody oveľa rýchlejšie,“ povedal F. Kempe s tým, že je na Spojených štátoch, aby zabezpečili, že globálny systém zostane nedotknutý.
Rastúce bilaterálne vzťahy medzi protivníkmi USA, teda Čínou, Ruskom, Iránom a Severnou Kóreou, však úroveň rizika zvyšujú. Hoci možno neplánujú sprisahanie konkrétne proti Spojeným štátom, sú zajedno v tom, že nechcú, aby USA „ďalej riadili globálny systém,“ povedal odborník.
Najobávanejším nebezpečenstvom je podľa F. Kempeho prípadný zásah Číny proti Taiwanu, ktorý by mal vzhľadom na význam Číny na svetových trhoch zničujúce dôsledky pre globálnu ekonomiku. Ale keďže nový predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson sa snaží oddeliť financovanie Izraela od vojenskej pomoci pre Ukrajinu a prepojiť pomoc Ukrajine s legislatívou upravujúcou otázky bezpečnosti hraníc Spojených štátov. F. Kempe je presvedčený, že vojna na Ukrajine zostane v popredí pozornosti Washingtonu. Ak sa tak nestane, Čína by to mohla považovať za zelenú pre útok na Taiwan.
Šéf Atlantickej rady vyzýva spoločnosti, aby sa vo svojich dodávateľských reťazcoch menej spoliehali na Čínu, zmierňovali riziká a budovali si odolnosť.
Zimná sezóna môže priať slovenským hotelierom. Aj vďaka nižšej DPH či inflácii
Je ale takmer isté, že za zážitkovú dovolenku Slováci zaplatia viac než vlani