Celosvetový verejný dlh sa v minulom roku zvýšil o 5,6 bilióna dolárov na rekordných 97 biliónov dolárov. Uviedla to Konferencia OSN pre obchod a rozvoj (UNCTAD). Vo svojej správe poukázala aj na rýchly rast verejného dlhu rozvíjajúcich sa krajín.
V minulom roku predstavoval verejný dlh rozvíjajúcich sa krajín 29 biliónov dolárov. Jeho podiel na celosvetovom verejnom dlhu sa tak vyšplhal na 30 percent, zatiaľ čo v roku 2010 predstavoval iba 16 percent. „Nárast globálnych úrokových sadzieb od roku 2022 zvýšil tlak na verejné rozpočty v rozvíjajúcich sa krajinách,“ upozornila UNCTAD.
Vysoké náklady na správu dlhu podľa UNCTAD podkopávajú schopnosť rozvíjajúcich sa krajín financovať kľúčové aktivity, napríklad zdravotnú starostlivosť, vzdelávanie a ochranu klímy. „Rozvíjajúce sa krajiny nesmú byť nútené voliť medzi správou štátneho dlhu a poskytovaním služieb svojim obyvateľom,“ uviedla UNCTAD. „Medzinárodná finančná architektúra sa musí zmeniť, aby zabezpečila budúcu prosperitu ľuďom a planéte,“ dodala.
Najväčší verejný dlh mali v minulom roku podľa správy Spojené štáty, a to vyše 33 biliónov dolárov. Za nimi nasledovala Čína s takmer 15 biliónmi dolárov. Tretiu priečku obsadilo Japonsko, ktorého verejný dlh predstavoval takmer 11 biliónov dolárov.