Celosvetový verejný dlh v tomto roku prekročí hranicu 100 biliónov dolárov, čo zodpovedá 93 percentám globálneho hrubého domáceho produktu. Vo svojej správe to predpovedá Medzinárodný menový fond (MMF).
Menový fond zároveň varoval, že verejný dlh by mohol rásť ešte rýchlejšie, ako sa teraz predpokladá. Upozornil, že v politike sa v posledných desaťročiach čoraz viac presadzuje ústretový postoj k vyšším výdavkom.
„Tlaky na výdavky na riešenie ekologickej transformácie, starnúcej populácie, bezpečnostných obáv a ďalších dlhodobých problémov narastajú,“ uvádza MMF. V prípade mimoriadne nepriaznivého scenára by sa podľa MMF mohol verejný dlh v roku 2026 vyšplhať na 115 percent HDP.
Správa MMF o vývoji globálneho verejného dlhu prichádza len niekoľko týždňov pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch, ktoré sú najväčšou ekonomikou na svete. Obaja hlavní prezidentskí kandidáti, teda Kamala Harrisová za Demokratickú stranu a Donald Trump za Republikánsku stranu, sľubujú nové daňové úľavy a rozpočtové výdavky. Tie by mohli zvýšiť federálny dlh USA o bilióny dolárov.
Nezisková organizácia Výbor pre zodpovedný federálny rozpočet (CRFB) nedávno odhadla, že rozpočtové plány bývalého prezidenta Trumpa by v najbližších desiatich rokoch zvýšili zadlženie USA o ďalších 7,5 bilióna dolárov, zatiaľ čo plány súčasnej viceprezidentky Harrisovej by priniesli nárast zadlženia o ďalších 3,5 bilióna dolárov.
MMF vo svojej správe vyzval vlády na opatrenia na zlepšenie stavu verejných financií a varoval pred negatívnymi dôsledkami odkladania takýchto opatrení. „Čakanie je riskantné. Skúsenosti ukazujú, že vysoké zadlženie môže vyvolať negatívne reakcie finančného trhu a obmedziť priestor pre využitie rozpočtovej politiky v prípade negatívnych šokov,“ uviedol menový fond.