Celosvetový prechod na obnoviteľné zdroje energie v energeticky náročných odvetviach sa vlani spomalil. Brzdili ho regulačné nedostatky, politické tlaky a neschopnosť stanoviť jasné ciele. Vyplýva to z hodnotenia skupiny REN21, ktorá združuje vlády, výskumné inštitúcie a mimovládne organizácie na podporu prechodu na čistú energiu.
Pandémia a vojna na Ukrajine napomohli snahám o prechod na obnoviteľnú energiu v dôsledku rastúcich obáv o energetickú bezpečnosť. Vlády však nedokázali na túto dynamiku nadviazať, uviedla skupina.
Ustúpili od svojich ambícií
Do konca minulého roka len 13 krajín vrátane USA, Indie a Číny zaviedlo politiky v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sa týkali budov, priemyslu, dopravy a poľnohospodárstva. Obnoviteľná energia predstavuje len 12,7 percenta elektrickej energie spotrebovanej v týchto sektoroch. Mnohé krajiny dokonca od svojich ambícií ustúpili.
„Vlády v podstate ustúpili od svojich ambícií a sektory, ktoré spotrebúvajú energiu, už nemajú ekonomické stimuly,“ povedal výkonný riaditeľ REN21 Rana Adib.
Krajiny sa pomaly reformujú
Správa upozornila, že krajiny sa pomaly reformujú a že dotácie vo výške biliónov dolárov poskytované fosílnym palivám, najmä v poľnohospodárstve, stále brzdia energetickú transformáciu. Tvorbu politík v minulom roku ovplyvnil aj pokles cien fosílnych palív a diskusie o nákladoch na prechod na čistejšiu energiu sa zintenzívnili, najmä keď sa v mnohých krajinách blížia voľby, dodal Adib.
Dekarbonizácia ťažkého priemyslu zostáva hlavnou výzvou. Odvetvia ako výroba cementu a ocele tvrdia, že obnoviteľné zdroje nedokážu vyrobiť teplo potrebné na vykurovanie vysokých pecí. Hoci prechod v tomto odvetví môže byť náročnejší ako v doprave, podľa Adiba existujú riešenia vrátane využívania elektrických oblúkových pecí na výrobu ocele.