Svetový obchod s kávou sa prakticky zastavil, obchodníci a pražiarne obmedzili nákupy na minimum. Dôvodom je prudký nárast cien, ktorý agentúra Reuters označila za brutálny. Napríklad cena kávy arabica len od novembra minulého roka stúpla o 70 percent na približne 3,90 dolára za libru (približne 7,91 eur/kg).

Pražiarne majú často problém presvedčiť maloobchodníkov, aby súhlasili s vyššími cenami. Obchody to akceptujú so značnou neochotou, takže odborníci očakávajú v sektore vlnu konsolidácie.

Na výročnom kongrese americkej Národnej kávovej asociácie v Houstone tento týždeň účastníci uviedli, že len od novembra ich šokoval 70-percentný nárast ceny futures kontraktov na kávu arabica na komoditnej burze Intercontinental Exchange (ICE). Vývoj cien na ICE je referenčným kritériom pre ceny suroviny na celom svete.

Renan Chueiri, generálny riaditeľ spoločnosti ELCAFÉ C.A. v Ekvádore, uviedol, že tento rok je to prvý raz, čo firma vyrábajúca instantnú kávu nemá do marca objednávky na celú produkciu, ktorá sa očakáva v tomto roku.

„Zvyčajne by sme už mali vypredané, ale doteraz sme predali menej ako 30 percent našej produkcie,“ povedal Chueiri. „Takéto veľké zvýšenie cien znižuje voľnú hotovosť klientov, takže nemajú dostatok peňazí na nákup toho, čo potrebujú,“ dodal.

Rast cien komodity spôsobila nižšia produkcia v dôležitých pestovateľských oblastiach, najmä v Brazílii. To znižuje dostupnosť kávových zŕn. „Nikto sa tomu nechce vystaviť, nikto nenakupuje teraz s dodávkou v budúcnosti, všetko je to z ruky do úst,“ povedal jeden z maklérov, ktorý sa pohybuje na trhu s kávou. Vzhľadom na citlivosť tejto otázky si želal zostať v anonymite.

Pod pojmom „z ruky do úst“ mal na mysli prax, keď obchodníci nakupujú len také množstvo, ktoré v danom čase potrebujú. V skutočnosti je inak v tomto odvetví bežné, že káva sa nakupuje do zásoby, z ktorej ju potom obchodníci podľa potreby distribuujú alebo s ňou obchodujú.

Uvedený maklér poznamenal, že mnohé nedávne obchody v Brazílii sa uskutočnili veľmi konzervatívnym spôsobom. „Uzavriete obchod a potom máte sedem dní na to, aby ste išli na farmu alebo do skladu a vyzdvihli kávu tam. Skontrolujete kvalitu, a ak je v poriadku, zaplatíte na mieste a s úrodou odídete,“ povedal.

Nedávny prieskum agentúry Reuters ukázal, že cena kávy arabica by mohla do konca tohto roka klesnúť približne o 30 percent. Vysoké ceny nielenže obmedzujú dopyt, ale prvé náznaky tiež ukazujú, že úroda v Brazílii by mohla byť v budúcej sezóne vysoká. Kým však ceny výrazne neklesnú, veľká časť svetového obchodu s kávou môže mať veľké problémy.

Generálny riaditeľ jednej z najväčších pražiarní v Spojených štátoch uviedol, že niektorí z jeho klientov si nie sú istí, či môžu pokračovať v podnikaní. „Nevedia, či budú môcť predávať svoju produkciu za nové ceny,“ povedal, pričom tiež požiadal o zachovanie anonymity. Spojené štáty sú z hľadiska spotreby kávy najväčší trh na svete.

Supermarkety a obchody s potravinami sa podľa tohto manažéra bránia požiadavkám platiť vyššie ceny, ktoré požadujú pražiarne. Rokovania sa predlžovali a v niektorých maloobchodných predajniach začala na pultoch káva chýbať.

Ďalšie dôležité správy

Káva prináša množstvo zdravotných benefitov.
Neprehliadnite

Ceny arabiky dosiahli vrchol a nielen prémiová káva zrejme zdražie až o štvrtinu