Medzinárodný menový fond sa vo svojom nedeľňajšom vyhlásení odvoláva na neustále sa zhoršujúce prieskumy nákupných manažérov v posledných mesiacoch (angl. Purchaising Managers Index, PMI).

Sprísnenie menovej politiky vyvolané pretrvávajúcou vysokou a širokospektrálnou infláciou, slabé tempo rastu v Číne a pretrvávajúce prerušenia dodávok a potravinovú neistotu, spôsobenú ruskou inváziou na Ukrajinu, označil za kľúčové indikátory nepriaznivého vývoja svetovej ekonomiky.

Globálny veriteľ minulý mesiac znížil svoju predpoveď celkového rastu na rok 2023 na 2,7 percenta z predchádzajúcej predpovede na úrovni 2,9 percenta.

V blogu pripravenom na summit lídrov G20 v Indonézii uviedol, že posledné vysokofrekvenčné ukazovatele potvrdzujú, že vyhliadky sú pochmúrnejšie, najmä v Európe.

Nedávny vývoj indexu nákupných manažérov, ktorý meria aktivitu vo výrobe a službách, signalizuje slabosť väčšiny veľkých ekonomík skupiny G20, pričom ekonomická aktivita bude klesať, zatiaľ čo inflácia zostáva vysoká.

„Výzvy, ktorým globálna ekonomika čelí, sú obrovské a slabnúce ekonomické ukazovatele poukazujú na ďalšie výzvy, ktoré nás čakajú," uviedol Medzinárodný menový fond a dodal, že súčasné politické prostredie je nezvyčajne neisté.

Zhoršujúca sa energetická kríza v Európe by mohla vážne poškodiť rast a zvýšiť infláciu, zatiaľ čo dlhotrvajúca vysoká inflácia by zase mohla viesť k väčšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb, než sa očakávalo, a ďalšiemu sprísneniu globálnych finančných podmienok, čo predstavuje rastúce riziko krízy štátneho dlhu pre zraniteľné ekonomiky.

Medzinárodný menový fond označil aj čoraz závažnejšie poveternostné udalosti za hrozbu, ktorá môže spomaliť rast.

Ďalšie dôležité informácie