Globálny dopyt po uhlí sa vlani vyšplhal na rekord a tento rok zrejme zostane blízko tejto úrovne. Vo svojej správe to uvádza Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Pokles záujmu v Európe a v Spojených štátoch podľa nej vykompenzuje silný rast v Ázii.
Spotreba uhlia v minulom roku vzrástla o 3,3 percenta na 8,3 miliardy ton, čo je rekord, píše sa v správe. Tá predpovedá, že v rokoch 2023 a 2024 vykompenzuje mierny pokles vo výrobe elektriny z uhlia nárast priemyselného využitia uhlia. Medzi regiónmi však existujú veľké rozdiely.
Ázijská spotreba rastie
Očakáva sa, že Čína, India a krajiny juhovýchodnej Ázie v tomto roku spotrebujú tri štvrtiny uhlia z celosvetovej spotreby. V Európskej únii bol rast dopytu po uhlí vlani minimálny.
IEA predpokladá, že spotreba uhlia v Európe sa tento rok prudko zníži, pretože obnoviteľné zdroje sa rozširujú a z nedávnych prepadov sa čiastočne zotavuje jadrová a vodná energia. V Spojených štátoch odklon od uhlia posilňujú nižšie ceny zemného plynu.
Stabilizácia sektora
Po troch turbulentných rokoch poznačených šokom z pandémie v roku 2020, silným postpandemickým oživením v roku 2021 a zmätkami spôsobenými ruskou inváziou na Ukrajinu v roku 2022 sa trhy s uhlím tento rok vracajú k väčšej predvídateľnosti a stabilite, píše IEA. Odhaduje sa, že dopyt po uhlí vzrástol v prvej polovici tohto roka približne o 1,5 percenta na celkových asi 4,7 miliardy ton. Dopytu pomohlo zvýšenie produkcie energie z uhlia o jedno percento a o dve percentá vyššie využitie v oblasti neenergetického priemyslu.
V USA a v Európskej únii sa dopyt v prvých šiestich mesiacoch tohto roka znížil viac, ako sa čakalo, a to o 24, respektíve o 16 percent. Dopyt dvoch najväčších spotrebiteľov – Číny a Indie – v prvom polroku vzrástol o vyše päť percent. Čína a India by tento rok mohli tvoriť takmer 70 percent celosvetovej spotreby uhlia. Spojené štáty a Európska únia len približne desať percent spotreby, uvádza správa.