Horúce počasie má za následok, že sa zmenšuje „koitálna frekvencia“, informujú v novej štúdii ekonómovia z amerického Národného úradu pre ekonomický výskum. Laicky povedané - so zvyšujúcou sa teplotou klesá záujem ľudí o sex a horúčavy tak fungujú ako prirodzená antikoncepcia.

Traja ekonómovia, Alan Barreca z Tulane University, Olivier Deschenes z University of California v Santa Barbarae a Melanie Guldi z University of Central Florida, skúmali teplotné dáta v USA medzi rokmi 1931 a 2010 a v rovnakom období ôsmich desaťročí aj pôrodnosť. Zistili, že keď sa teploty šplhali nad 80 stupňov Fahrenheita (takmer 27 stupňov Celzia), pôrodnosť o osem až desať mesiacov výrazne klesala.

Následne sa síce zvýšovala a chladnejšie mesiace tak dopady otepľovania na populačný rast zmenšili, v dlhodobom horizonte je však podľa ekonómov jeho vplyv viditeľný.

Nerovnomernú pôrodnosť v roku dokazujú na ubúdajúcom počte detí narodených na jar a náraste pôrodov v lete. Pokles nie je ale vykompenzovaný úplne, čo podľa úradu pre ekonomický výskum dokazuje, že zvyšovanie teploty v dôsledku klimatických zmien prispieva k spomaľujúcemu sa populačnému rastu.

Teplo prináša okrem nechuti aj riziká

Jeden horúci deň v súčasnosti vedie k poklesu pôrodnosti v USA o 0,4 percenta o 9 mesiacov neskôr, čo predstavuje o 1 165 menej pôrodov. Nárast v nasledujúcich mesiacoch pritom nahradí len 32 percent tohto výpadku.

Podľa autorov sa bude neustále zvyšovať pomer detí, ktoré prídu na svet v letných mesiacoch. K ich splodeniu dôjde v chladnejších mesiacoch na jeseň.

Autori upozorňujú, že nielen „koitálna frekvencia“ je dôležitá pri úspešnom splodení potomka. Veľká horúčava môže mať negatívny vplyv aj na reprodukčné zdravie jedinca. U mužov negatívne ovplyvňuje kvalitu semena a hladinu testosterónu, u žien zas ovuláciu a môžu spôsobovať výkyvy v menštruačnom cykle.

Teplotné šoky môžu spôsobiť horšie uhniezdenie embrya, vyvolať potrat či predčasný pôrod. Po narodení zas môže mať dieťa viac zdravotných problémov.

Štúdia uvádza, že aj keď nie je presne dokázané, prečo sa v lete rodí viac zdravotne postihnutých detí, môže to byť spôsobené horúčavami v poslednom trimestri, keď sa zakončuje ich vývin.

Čím viac teplých dní, tým menej detí

Vedci predpokladajú, že zmeny klímy sa budú zhoršovať a úsilie o zníženie vypúšťaných emisií, ktoré na ne majú vplyv, nebude dostatočné. Podľa ich predpokladov sa v USA medzi rokmi 2070 a 2099 zvýši počet dní, keď teplota vystúpi nad 27 stupňov Celzia na 64. Medzi rokmi 1990 a 2002 ich bolo v priemere 31. Výsledkom podľa nich bude, že sa za rok narodí v USA o 107-tisíc detí menej ako v súčasnosti, čo bude predstavovať pokles o 2,6 percenta.

Autori upozorňujú, že v mnohých vyspelých krajinách je už v súčasnosti miera pôrodnosti menšia ako 2,1 dieťaťa na matku, čo je hranica potrebná na to, aby populácia stagnovala a nahrádzala samú seba. To, okrem samotného starnutia a vymierania, so sebou prináša aj ekonomické riziká, akými sú dôchodkové zabezpečenie súčasných pracujúcich.

Podľa aktuálneho vývinu si to uvedomuje aj najľudnatejšia krajina sveta, ktorá po desaťročiach plánuje zrušiť politiku jedného dieťaťa a čínskym párom umožniť mať dvoch potomkov. Prísne nariadenie zaviedli v krajine ešte v roku 1980, aby zabrzdili populačnú explóziu. Zmiernenie nariadenia ohlásilo koncom októbra vedenie komunistickej strany, teraz sa čaká, že by ho mal na svojej výročnej marcovej schôdzi potvrdiť aj parlament.

„Aj keď sa štúdia týka USA, dôsledky by mohli byť ešte výraznejšie v rozvojovom svete,“ povedal jeden z jej autorov Alan Barreca britskému denníku The Independent. Dodal však, že pokles pôrodnosti trápi v súčasnosti najmä rozvinuté krajiny, v ktorých zápasia s populačným poklesom.

Riešením má byť klimatizácia

Autori štúdie majú aj riešenie. Vyznieva pritom úplne banálne. Minimálne vo vyspelých krajinách. Tvrdia, že pokles pôrodnosti v dôsledku klimatických zmien môže zmierniť používanie klimatizácií. V USA sa to už údajne od 70. rokov deje.

„Podľa našej analýzy historických zmien vo vzťahu teplota-plodnosť sme prišli k záveru, že použitie klimatizácií by mohlo v podstatnej miere kompenzovať výpadky plodnosti v dôsledku klimatických zmien,“ tvrdí štúdia.

Takéto riešenie však môže byť začarovaným kruhom, nakoľko používanie klimatizácií zvyšuje spotrebu elektrickej energie a to tiež prispieva ku globálnemu otepľovaniu.