Globálne trhy čaká už čoskoro najväčší prílev dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG), čo bude mať rozsiahle a trvalé vplyvy. Nové dodávky pravdepodobne spôsobia do konca roka 2026 na trhu dlhšie obdobie previsu ponuky, ktorý pretrvá až do roku 2030 a ktorý môže výrazne znížiť ceny.
Zmena globálneho trhu
„Vlna nových dodávok LNG, doteraz najväčšia, v budúcich rokoch zmení globálny trh. Dôsledky budú širšie ako v prípade predchádzajúceho rastu vzhľadom na rastúce prepojenie regionálnych trhov po rusko-ukrajinskom konflikte,“ uviedli analytici investičnej banky RBC.
Tento rok pritom čoraz viac analytikov upozorňuje, že slabý rast dopytu spolu s blížiacimi sa vlnami novej vývoznej kapacity by mohol spôsobiť masívny previs ponuky na trhu. Zatiaľ nie je jasné, či sa dopyt zvýši tak, aby dokázala absorbovať plánované nové vlny dodávok.
Nadmerná ponuka a nízke ceny podčiarkujú nepriaznivú náladu na trhu s LNG, uviedol analytik spoločnosti Rystad Energy Masanori Odaka. Dodávatelia v súčasnosti čoraz viac uprednostňujú LNG na prepravné využitie pred arbitrážnymi príležitosťami. Komoditná arbitráž je obchodná stratégia, keď obchodník nakupuje a predáva komodity na rôznych trhoch, aby využil cenové rozdiely a dosiahol zisk. Teda buď kúpi komoditu v jednej geografickej oblasti, kde je lacnejšia, a predá ju v oblasti, kde je drahšia, alebo komoditu nakupuje v čase, keď je cena nízka, a s jej predajom počká až cena vzrastie.
Rast LNG
Za posledných desať rokov sa globálny obchod s LNG zdvojnásobil. Vlani sa zvýšil na viac ako 400 ton zo zhruba 240 ton v roku 2014, uviedla RBC Capital. Z veľkej časti to spôsobilo prerušenie dodávok ruského plynu do Európy sieťou plynovodov. Niektorí obchodníci vnímali geopolitické riziko ako príležitosť na trhu.
Banka odhadla, že globálna kapacita skvapalňovania, teda celkové množstvo LNG, ktoré je možné ročne vyprodukovať, vzrastie do konca desaťročia zhruba o 50 percent. Pozíciu najväčších dodávateľov si udržia Spojené štáty a Katar, ich spoločný podiel na trhu v roku 2030 dosiahne takmer 50 percent.
Mnohé súkromné spoločnosti aj štátne subjekty majú v pláne zvýšiť kapacitu, a to nielen pre podporu spotreby v Európe, ale aj pre očakávaný rast spotreby v Ázii. Región Ázie a Tichomoria je najväčším dovozcom LNG a očakáva sa, že dopyt tam vzrastie v priemere o päť percent ročne. Čína, India a Južná Kórea by na tomto raste mali mať podiel zhruba 70 percent.
Bez výraznejších cenových zmien
Ceny LNG na prekvapenie niektorých obchodníkov zatiaľ nezaznamenali výraznejšie výkyvy, napriek eskalácii geopolitického napätia. To je možno znakom toho, že je po celom svete dostatok zdrojov, ktoré môžu zmierniť prípadný dočasný výpadok z Blízkeho východu, povedala riaditeľka spoločnosti Woodside Energy Meg O'Neillová.
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) upozornila, že v sektore LNG hrozia ďalšie problémy, ktoré by mohli ovplyvniť globálne trhy. Na severnej pologuli sa blíži zima a existujúce kontrakty na dodávky ruského plynu do Európy cez Ukrajinu skončia na konci tohto roka. To by mohlo znamenať koniec všetkých dodávok plynu z Ruska do Európy cez Ukrajinu a mohlo by to vyžadovať vyšší dovoz LNG do Európy v budúcom roku, ako aj napätejšiu globálnu bilanciu.