Podľa správy o globálnych mzdách na roky 2022 až 23, klesli globálne reálne mesačné mzdy v tomto roku v priemere o 0,9 percent, čo predstavuje prvý pokles reálnych príjmov v 21. storočí v celosvetovom meradle.

„Viaceré globálne krízy, ktorým momentálne čelíme, viedli k poklesu reálnych miezd. To dostalo desiatky miliónov pracovníkov do zúfalej situácie, pretože čelia rastúcej neistote“, ozrejmil vo vyhlásení generálny riaditeľ MOP Gilbert F. Houngbo a dodal, že „nerovnosť príjmov a chudoba sa zvýšia, ak sa nezachová kúpna sila tých najmenej platených.“

Zatiaľ čo inflácia rástla výraznejším tempom v krajinách s vysokými príjmami, čo viedlo k nadpriemernému poklesu reálnych miezd v Severnej Amerike (mínus 3,2 percent) a Európskej únii (mínus 2,4 percent), MOP konštatuje, že ľudia s nízkymi príjmami sú neúmerne postihnutí rastúcou infláciou.

Keďže zamestnanci s nižšími mzdami vynakladajú väčšiu časť svojho disponibilného príjmu na základné tovary a služby, ktoré vo všeobecnosti zaznamenávajú väčší nárast cien ako iné nepodstatné položky, tak tí, ktorí si to môžu dovoliť najmenej, pociťujú najväčší vplyv rastúcich cien na životné náklady.

„Osobitnú pozornosť musíme venovať pracovníkom v strednej a dolnej časti mzdovej škály“, uviedla Rosalia Vazquez-Alvarezová, jedna z autoriek správy. „Boj proti zhoršovaniu reálnych miezd môže pomôcť udržať hospodársky rast, ktorý by na oplátku pomohol obnoviť zamestnanosť na úroveň aká bola pred pandémiou. To by mohol byť účinný spôsob, ako znížiť pravdepodobnosť alebo hĺbku recesie vo všetkých krajinách a regiónoch“, povedala.

Infographic: Global Wages Take a Hit As Inflation Eats Into Paychecks | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy